Artykuły

Toruń. Festiwal Piosenki i Ballady Filmowej

Kolejne dwa duże wydarzenia lata 2010 - lipcowa "Traviata" Verdiego, a w sierpniu Festiwal Piosenki i Ballady Filmowej. - To jedyny w Europie festiwal o takiej formule - ocenia Andrzej Szmak, dyrektor Toruńskiego Centrum Miasta.

4 lipca w fosie zamkowej torunianie zobaczą kolejne wielkie letnie widowisko operowe. Inscenizacja "Traviaty" Verdiego powstanie we współpracy z Operą Nova w Bydgoszczy - Szykujemy wiele niespodzianek, jeśli chodzi o oprawę wizualną całego wydarzenia - zapowiada Szmak.

Toruński magistrat chce mocniej rozpropagować koncert wśród miłośników muzyki klasycznej w kraju. Wcześniej opery reklamowały mobilne reklamy, które ciągnęły samochody po miastach konkurujących z nami o miano Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku. - Przygotowaliśmy rezerwację dla gości, którzy specjalnie przyjadą do naszego miasta spoza Torunia. Z puli 300 wejściówek na miejsca siedzące 100 odłożymy dla naszych sąsiadów w Bydgoszczy. Dystrybucją tych biletów zajmie się Opera Nova - mówi Szmak.

Natomiast 5 sierpnia zacznie się pierwsza edycja Festiwalu Piosenki i Ballady Filmowej. Organizatorom zależy, aby przyciągnąć na przegląd profesjonalnych wykonawców, którzy odnosili już sukcesy na innych festiwalach. W konkursie głównym będą mogli wziąć udział piosenkarze, aktorzy i studenci szkół teatralnych. Kandydatów oceni jury w składzie: kompozytor Krzesimir Dębski, dziennikarka Agata Passent, aktorka Małgorzata Kożuchowska i piosenkarka Katarzyna Groniec.

Wcześniejszej selekcji dokonają zaś artyści związani z Toruniem: lider Nocnej Zmiany Bluesa Sławek Wierzcholski, gitarzysta Republiki Zbyszek Krzywański, piosenkarz Mariusz Lubomski i reżyser teatralny Zbigniew Lisowski. Główna nagroda wynosi 12 tys. zł - patronuje jej postać Krzysztofa Komedy [na zdjęciu], największego polskiego jazzmana i twórcy kompozycji do filmów m.in. "Prawo i pięść" Jerzego Hoffmana i Edwarda Skórzewskiego i "Dziecko Rosemary" Romana Polańskiego. Fragment piosenki "Nim wstanie dzień" do pierwszego z tych obrazów stanie się głównym motywem czołówki festiwalu. - Mamy na to zgodę spadkobierców Komedy - twierdzi Szmak.

5 sierpnia na inauguracji festiwalu wystąpi zespół Michała Lorenca, wybitnego twórcy muzyki filmowej. Następny dzień wypełnią przesłuchania konkursowe. 7 sierpnia odbędzie się zaś gala finałowa festiwalu. Usłyszymy na niej m.in. Katarzynę Groniec, formację Trzy Dni Później, Zbigniewa Zamachowskiego, Bogdana Hołownię i Mariusza Lubomskiego. W koncert zaangażuje się też zespół Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej. Miasto nie podejmie na razie rozmów ze stacjami telewizyjnymi w sprawie transmisji koncertów. - Pewnie podpiszemy umowę z jedną firmą, która sprzeda materiał telewizjom. W poprzednich latach to zdało egzamin, bo zamiast zdjęć w jednej stacji mieliśmy dużo fragmentów w kilku - opowiada Szmak.

(...)

Całość w Gazecie Wyborczej - Toruń

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji