Artykuły

Szczecin. O Matce i Ojczyźnie we Współczesnym

26 marca 2010 roku w Teatrze Współczesnym w Szczecinie odbędzie się prapremiera spektaklu Bożeny Keff pt. "Utwór o Matce i Ojczyźnie". W spektaklu wykorzystana jest filmowa dokumentacja performance'u Mateusza Felsmanna "Portrety ojców".

Reżyserem przedstawienia jest Marcin Liber, który do tworzenia spektakli zaprasza najciekawszych twórców ze wszystkich pól ambitnej sztuki i kultury powstającej na marginesie mainstreamu: kompozytorów muzyki współczesnej (m.in. Aleksandra Gryka, Anna Zaradny, Robert Piotrowicz, grupa Antigama), dramaturgów (m.in. Małgorzata Sikorska-Miszczuk, Monika Powalisz, Magda Fertacz), poszukujących nowych języków ekspresji aktorów i tancerzy, twórców wideoartu (grupa Oczy Niebieskie), grafików (m.in. Arek Romański - Huncwot, Tymek Jezierski, Małgorzata Gurowska).

Któż z nas miałby odwagę napisać, że matka jest stara i nudna, a co dopiero nazywać matkę hieną, nie mówiąc już o innych inwektywach (). Któż odważyłby się napisać o Polsce, że to kraj ohydny, a Polacy nie rozumieją własnej historii i tożsamości nie mają, współczuć nie umieją, empatii nie znają, że to plemię sklajstrowane mitem, a indywidualność tutaj zabroniona? Chyba desperatka./ Albo dezerter w obłędzie - taką odpowiedź znajdujemy w samym Utworze o Matce i Ojczyźnie. Taką desperatką jest w pewnym sensie jego autorka Bożena Keff, zdecydowana wypowiedzieć niewyobrażalne.

B. Helbig-Mischewski, Time to say fuck you - o matce, ojczyźnie i okrucieństwie ofiar, Pogranicza 2009, nr 4.

Czasami więc trzeba posypać ranę solą: zwłaszcza taką ranę, która wciąż ropieje, lecz której się nie czuje i o niej nie pamięta. () Jesteśmy dziś dojrzałym społeczeństwem i niepodległym narodem. Nie potrzebujemy ani krzepienia serc, ani - przeciwnie - podkopywania wiary w siebie, w naszą przeszłość i przyszłość. Jako ludzie musimy zdawać sobie sprawę, jaka jest najbardziej przerażająca rzecz: powolność, niewinność, niedostrzegalność zła.

H. Woźniakowski, Od wydawcy [w:] Jan T. Gross, Strach. Antysemityzm w Polsce tuż po wojnie. Historia moralnej zapaści, Kraków 2008.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji