Artykuły

Warszawa. Spotkanie Prezydenta RP z artystami

Prezydent Aleksander Kwaśniewski (na zdjęciu) podziękował w środę [16 lutego] artystom i twórcom kultury za owocną i udaną współpracę w ciągu 10 lat swojej prezydentury. Doroczne spotkanie prezydenta z przedstawicielami świata kultury odbyło się w Pałacu Prezydenckim.

Udział w spotkaniu wzięli m.in. Krzysztof Zanussi, Andrzej Żuławski, Irena Kwiatkowska, Jerzy Zelnik, Janusz Głowacki, Piotr Adamczyk, minister kultury Waldemar Dąbrowski oraz dyrektorzy placówek kulturalnych.

"Zaczynaliśmy od wspólnie przygotowanego dokumentu przedstawionego w lutym 1997 roku jako Karta Kultury Polskiej. Mieliśmy za sobą kilka lat doświadczeń nowego systemu i wiele obaw, że mechanizmy rynkowe mogą rodzić zagrożenia dla rozwoju kultury, zwłaszcza tej wyższej. Dlatego podjęliśmy dyskusję na temat tej ważnej sfery naszego życia" - podkreślił prezydent.

Przypomniał najważniejsze, jego zdaniem, wydarzenia kulturalne, które miały miejsce podczas jego prezydentury - m.in. triumf Wisławy Szymborskiej uhonorowanej w 1997 roku literacką Nagrodą Nobla. "Dobre samopoczucie wsparły niebawem sukcesy dzieła Krzysztofa Pendereckiego napisanego na 850-lecie Moskwy ("Hymn do św. Daniiła" - PAP), pierwsze książki Olgi Tokarczuk czy znakomitą w pomyśle nagrodę Nike z nagrodzoną jako pierwszą powieścią

Wiesława Myśliwskiego" - powiedział Kwaśniewski.

Prezydent zwrócił uwagę, że od 1998 roku sukcesy zaczęły odnosić spektakle Krzysztofa Warlikowskiego, Grzegorza Jarzyny, Agnieszki Glińskiej. Docenił obchody Roku Mickiewicza (1998), Chopina (1999), Słowackiego (1999). "Wydarzenia związane z obchodami tych jubileuszy były udaną próbą zaprzęgania polskiej kultury w dzieło budowania mostów porozumienia między narodami" - ocenił.

Zdaniem prezydenta wiek XXI "kultura polska witała pełna wigoru i energii". Nie zabrakło, w jego opinii, międzynarodowych, bardzo znaczących światowych sukcesów m.in. Oscarów dla Andrzeja Wajdy i Janusza Kamińskiego.

W roku ubiegłym prezydent docenił dokonania polskich muzyków - przypomniał sukces ciekawych imprez Roku Lutosławskiego, początek Sezonu Muzycznego "Oda do Europy" prezentującego muzykę 25 krajów Unii Europejskiej, europejskie sukcesy grupy Myslovitz, powołanie Centrum Chopinowskiego w Warszawie.

Jako "znakomicie pomyślaną" określił przygotowaną przez Andę Rottenberg w warszawskiej Zachęcie wystawę "Warszawa-Moskwa/Moskwa-Warszawa 1900-2000", prezentującą sztukę XX wieku Polski i Rosji. Wspomniał także o sukcesach polskich książek m.in. "Podróży z Herodotem" Ryszarda Kapuścińskiego i "Z głowy" Janusza Głowackiego. Za jedno z najważniejszych wydarzeń minionego roku prezydent uznał otwarcie Muzeum Powstania Warszawskiego.

"Uzyskaliśmy też istotne decyzje o charakterze polityczno-programowym. Reformy podjęte przez ministra kultury Waldemara Dąbrowskiego - Narodowa Strategia Rozwoju Kultury na lata 2004-2013 - to dobre, przejrzyste pole działania" - zaznaczył Kwaśniewski.

Ocenił, że "to właśnie polska kultura jest dzisiaj najbardziej wyrazistym, docenianym i poszukiwanym znakiem Rzeczypospolitej". "Polska jest silna swoją kulturą i swoimi artystami. Jesteśmy z was dumni" - powiedział prezydent.

W imieniu artystów krótkie przemówienie wygłosił dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie Andrzej Rottermund. "Jesteśmy wdzięczni za dobre słowa skierowane pod naszym adresem i wieloletnie zainteresowanie sprawami kultury, sukcesami artystów, ale także wspieranie w niełatwych czasami momentach" - powiedział Rottermund. Dyrektor Zamku Królewskiego wyraził również nadzieję, że wraz z końcem kadencji Kwaśniewskiego coroczne, podsumowujące spotkania z artystami odbywające się w Pałacu Prezydenckim, będą kontynuowane.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji