Artykuły

Warszawa. "Ferdynand Wspaniały" w Bajce

W sobotę premiera galowa. A od niedzieli już na stałe w repertuarze. Zespół Teatru Bajka przygotował dla młodych widzów niezwykłą niespodziankę.

Jest nią adaptacja opowieści krakowskiego satyryka, autora m.in. bajek i piosenek dla dzieci, Ludwika Jerzego Kerna o psie, który bardzo chciał stać się człowiekiem. I udało mu się. Chociaż tylko we śnie.

- To opowieść o marzeniach i zachęta do ich snucia - mówi Żaneta Jaczyńska z Teatru Bajka. - Przygody psa, którego pragnienie stania się człowiekiem realizuje się podczas snu, to sugestia autora, że nawet najśmielsze z marzeń mogą przybrać realne kształty.

Przekonani są o tym także twórcy przedstawienia - autor opracowania scenicznego i reżyser spektaklu Karol Stępkowski oraz Małgorzata Grabowska-Kozera, której dziełem jest bajkowa scenografia.

- W mieście Ferdynanda nie ma szarych bloków ani obdrapanych kamienic - zapewnia Żaneta Jaczyńska. - Jego podróż przez ludzki świat odbywa się wśród pomalowanych na żywe kolory domków. W każdym z nich z przyjemnością zamieszkaliby nasi mali widzowie.

Dzieci powinny też zapamiętać muzyczny motyw przewodni spektaklu. Bo na pewno nie uda im się od razu powtórzyć wszystkich piosenek, które tu usłyszą. Jest ich dużo. Teksty mistrza Ludwika Jerzego muzyką opatrzył Roman Czubaty.

I choć bajka jest dla dzieci, błyskotliwy dowcip autora docenią także dorośli.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji