Artykuły

Moskwa. Festiwal polskich filmów dedykowany Andrzejowi Kremerowi

3. edycja Festiwalu Filmów Polskich "Wisła" w Moskwie będzie dedykowana wiceministrowi spraw zagranicznych Andrzejowi Kremerowi, który zginął w sobotę w katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem.

Festiwal odbędzie się w dniach 22-29 kwietnia. W jego programie jest m.in. projekcja "Katynia" Andrzeja Wajdy.

"Pan Andrzej Kremer był szczególnie związany zarówno z Festiwalem "Wisła", jak i z Festiwalem Filmów Rosyjskich "Sputnik nad Polską". Dzięki jego nieocenionej pomocy obydwa wydarzenia mogły nabrać takiego rozmachu i blasku" - napisała dyrekcja festiwalu "Wisła" w komunikacie przesłanym PAP w poniedziałek.

Dyrektor festiwalu, Małgorzata Szlagowska-Skulska, podkreśliła, że wiceminister spraw zagranicznych bardzo pomógł w organizacji tegorocznej edycji tej filmowej imprezy, której celem jest prezentowanie rosyjskiej publiczności najważniejszych osiągnięć polskiego kina z ostatnich lat.

- Andrzej Kremer opiekował się m.in. polskimi dziennikarzami, którzy mają jechać na ten festiwal. Pomagał w organizowaniu ich pobytu w Moskwie - opowiadała w rozmowie z PAP Szlagowska-Skulska.

Powiedziała też, że wiceminister Kremer miał uroczyście otworzyć tegoroczną edycję festiwalu, która rozpocznie się 22 kwietnia.

Szlagowska-Skulska podkreśliła, że z festiwalem tym byli również związani minister w Kancelarii Prezydenta Mariusz Handzlik oraz pracownik Biura Obsługi Kancelarii Prezydenta Dariusz Jankowski, którzy także zginęli w katastrofie prezydenckiego samolotu.

- Katastrofa lotnicza w Smoleńsku uderzyła bezpośrednio w sprawy organizacyjne festiwalu "Wisła". Festiwal nie tylko stracił ważnych i oddanych jego organizacji ludzi, ale także materiały, które miały być wyświetlone podczas pokazów kinowych - napisano w komunikacie dyrekcji festiwalu. Szlagowska-Skulska wyjaśniła, że w samolocie, który uległ katastrofie, przewożone były kopie filmowe na festiwal oraz materiały drukowane, m.in. festiwalowe programy i plakaty.

W tegorocznym programie "Wisły" znalazły się m.in.: "Dom zły" Wojciecha Smarzowskiego, "Mniejsze zło" Janusza Morgensterna, "Zero" Pawła Borowskiego, "Jeszcze nie wieczór" Jacka Bławuta oraz specjalny pokaz "Katynia" Andrzeja Wajdy.

Projekcja "Katynia" odbędzie się 25 kwietnia w moskiewskim kinie Chudożestwiennyj.

Organizatorami festiwalu są m.in.: Polski Instytut Sztuki Filmowej i Fundacja Wspieram z Warszawy.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji