Artykuły

Leszno. Film o braciach Maciejewskich

Monika Adamczewska i Daniel Wyszyński - polscy dziennikarze pracujący dla brytyjskich stacji telewizyjnych przygotowują film dokumentalny o związanych z Lesznem braciach Maciejewskich. Losy Romana - kompozytora, Wojciecha - reżysera i Zygmunta - aktora utrwalone na taśmie filmowej pokaże TV Polonia, a najprawdopodobniej także stacja BBC.

Kadry do filmu kręcone byty w Warszawie, Szczecinie, Berlinie oraz Lesznie. Tu filmowcy odwiedzili dawną leszczyńską synagogę, w której czynna była wystawa poświęcona Romanowi Maciejewskiemu. Sfilmowali kamienicę na rynku, w której mieszkali bracia, szkołę muzyczną oraz organy w leszczyńskiej farze, na których - jako młody człowiek - grywał Roman Maciejewski.

- Wszystko zaczęło się w katedrze Westminster Abbey, w której odbyło się brytyjskie prawykonanie "Requiem " Romana Maciejewskiego - mówi Monika Adamczewska, realizatorka filmu. - Kręciliśmy wtedy materiał z tego wydarzenia dla telewizji brytyjskiej. Spotkaliśmy wówczas Wojciecha Maciejewskiego - brata kompozytora. Zaczęliśmy rozmawiać ...

Wojciech Maciejewski zainspirował dziennikarzy opowieścią o swoim bracie Romanie. Ale nie tylko.

- W trakcie rozmowy okazało się, że było trzech zasłużonych Maciejewskich, którzy byli związani z Lesznem - dodaje Monika Adamczewska.

Oprócz wybitnego kompozytora - Romana, w świecie kultury na trwałe zapisał się jego nieżyjący już brat Zygmunt. Był wybitnym aktorem - obdarzonym niezwykłym głosem. Mocny, charakterystyczny tembr predysponował go do ról w słuchowiskach radiowych. Wziął też udział w wielu filmach, chętnie angażowano go do teatru tv. Grał na deskach stołecznych teatrów: Polskiego, Nowego, Narodowego, Studio i Na Woli. Na początku swojej kariery związany był z Poznaniem. Urodzony w Berlinie, dobrze władał językiem niemieckim, co niejednokrotnie wykorzystał przed kamerą, grając postacie niemieckojęzyczne. Zagra! w kilkudziesięciu filmach i serialach. Zmarł w 1999 r.

Z kolei Wojciech Maciejewski - ostatni żyjący z trójki braci - przez część życia związany był z rozgłośnią Polskiego Radia w Poznaniu. W 1952 r. znalazł się jako reżyser w Teatrze Polskiego Radia w Warszawie. Pracował w tej placówce

aż do emerytury. Ze szczególnym upodobaniem reżyserował utwory wielkiej klasyki zarówno polskiej, jak i światowej, a także współczesnych autorów np. Szaniawskiego czy Nałkowskiej. Przygotował też trzy słuchowiska dokumentalne poświęcone czynowi zbrojnemu Wielkopolan Reżyserował też utwory polskie w rozgłośniach zagranicznych (Berlin, Praga, Bratysława).

- Trzech braci - trzy niezwykłe życiorysy - dodaje Daniel Wyszyński, współautor filmu dokumentalnego o braciach Maciejewskich. - Wspólnie doszliśmy do wniosku, że ten niezwykły temat musi zostać utrwalony

Film o braciach Maciejewskich zostanie wyemitowany w TV Polonia. Później będzie rozesłany do wielu dużych stacji telewizyjnych w całej Europie. Ma szansę opowiedzieć o życiu trójki niezwykłych' ludzi, przez całe swoje życie związanych z kulturą,dla których Leszno przez wiele lat było małą ojczyzną.

- Kulturę bardzo trudno sprzedaje się w mediach - opowiada Monika Adamczewska. - Naszym celem jest zrobienie bardzo dobrego dokumentu. Później niech ocenią go widzowie. Temat jest niezwykły. Mamy nadzieję, że film też taki będzie.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji