Artykuły

TVP Kultura. Nominacje do "Gwarancji Kultury"

Do Gwarancji Kultury nominowani zostali najciekawsi twórcy ubiegłego roku. Nagrody przyznawane są przez TVP Kultura w siedmiu kategoriach, m.in. teatr, literatura i sztuki wizualne

O statuetkę za osiągnięcia filmowe starają się Bartosz Konopka za "Królika po berlińsku" i Wojciech Smarzowski, reżyser "Domu złego". W kategorii jazz, rock i inne zespół Pustki konkuruje z grupą Biff.

Nagrody zostaną wręczone 24 kwietnia.

Lista nominowanych do nagród Gwarancje Kultury

Nominowani w kategorii Muzyka poważna:

Paweł Łukaszewski za nagranie kompozycji "Via Crucis" dla wytwórni Hyperion, które okazało się w 2009 roku wielkim sukcesem w Wielkiej Brytanii.

Filip Berkowicz i Krakowskie Biuro Festiwalowe za stworzenie trwałej jakości artystycznej festiwali: Misteria Paschalia i Sacrum-Profanum.

Marcin Zdunik za konsekwentne doskonalenie rzemiosła artystycznego oraz dojrzałe interpretacje, które sytuują tego młodego muzyka w gronie najlepszych polskich instrumentalistów.

Nominowani w kategorii Jazz, Rock i inne:

Zespół Pustki za oryginalne i odkrywcze ujęcie poezji wybitnych polskich twórców w albumie "Kalambury".

Mateusz Kołakowski za płytę Mateusz Kołakowski & Dave Liebman - Live at Jazz Standard, będącą owocem współpracy młodego pianisty jazzowego z Davem Liebmanem, znakomitym saksofonistą, znanym z występów z Milesem Davisem i Keith'em Jarrett'em.

Zespół Biff za zdrowe muzyczne szaleństwo oraz teksty - będące zabawą słowem w najlepszym stylu, osiągnięte w albumie "Ano".

Nominowani w kategorii Teatr:

Barbara Wysocka - za wszechstronną aktywność aktorską i reżyserską w teatrze dramatycznym i operowym, która objawia talent i niebanalną osobowość. Karolina Gruszka - za popis aktorski w przedstawieniu "Lipiec" Iwana Wyrypajewa w Teatrze na Woli w Warszawie, gdzie dała dowód, że aktorstwo jest kreacją formy stworzonej z wyobraźni.

Łukasz Witt-Michałowski - reżyser i szef Sceny Prapremier In Vitro w Lublinie za działalność, która pokazuje, że najwięcej inicjatywy i wolności artystycznej rodzi się na pograniczu form.

Nominowani w kategorii Film:

Bartek Konopka za "Królika po berlińsku". Za polski dokument, który podbił świat. Za oscarowe nadzieje. Za najtrafniejszy komentarz do Wiosny Ludów z 89 roku.

Tadeusz Lubelski za "Historię kina polskiego". Za udowodnienie, że książkę o historii filmu polskiego można czytać jak najlepszą powieść. Za udowodnienie, że polski film jest niezbywalną częścią dziedzictwa kulturowego i polskiej historii.

Wojciech Smarzowski za "Dom zły". Za wstrząsający obraz polskiego piekła. Za odwagę w łamaniu wszelkich tabu. Za konsekwentne rozwijanie autorskiego stylu.

Nominowani w kategorii Sztuki wizualne:

Anna Molska za umiejętność redefiniowania w filmach sposobów postrzegania klasycznych motywów sztuki, takich jak akt, wnętrze i pejzaż. Za inteligentną grę z widzem poprzez nieoczekiwane łamanie konwencji i za posługiwanie się autoironią.

Robert Kuśmirowski za wystawę w galerii Bunkier Sztuki w której artysta poruszył problem pamięci, nostalgii, przemijalności oraz za instalacje "Bunkier" pokazaną w londyńskiej galerii "Curve". Kuśmirowski stworzył instalacje przestawiającą klaustrofobiczne wnętrza bunkra z II wojny światowej. Te niepokojące przestrzenie to symbole stanu psychicznego współczesnego człowieka.

Jakub Julian Ziółkowski za twórczość, która wniosła nową jakość do młodego polskiego malarstwa. Jego niepokojące obrazy świadczą o potężnej wyobraźni artysty. Nieobce jest mu penetrowanie podświadomości. Artysta ujawnia stany emocjonalne swojej generacji tradycyjnym medium jakim jest malarstwo.

Nominowani w kategorii Osiągnięcia w twórczym rozwoju dzieci i młodzieży:

Czasopismo Czarodziejska Kura "za pismo, spektakle, ideologiczny pozytywizm i bezinteresowność działań".

Wystawa Interaktywny Plac Zabaw zrealizowana przez Centrum Sztuki WRO, za "ambicję, by dzieci przestały być bezradne w konfrontacji ze sztuką. By nauczyły się poznawać ją przez zmysły i czerpały z tego przyjemność."

Cykl książek Wojciecha Widłaka i Pawła Pawlaka "Podręczny nieporadnik", za "po pierwsze zupełnie nieprzydatną, po drugie zupełnie niepoważną, a po trzecie do łez śmieszną analizę niezastosowań młotka i innych przedmiotów"

Nominowani w kategorii Literatura:

Dariusz Czaja - "Lekcje Ciemności" wydawnictwa Czarne za brawurową kontrę wobec "nieznośnej lekkości, letniości świata współczesnego", za pytanie o obecność zła, za odważne spojrzenie w mrok.

Jan Polkowski - "Cantus" wydawnictwa a5 za "kaligrafię jasnego wzoru tajemnicy", za niepokojący, melancholijny ton, za przerwanie milczenia po prawie dwóch dekadach.

Janusz Rudnicki - "Śmierć czeskiego psa" wydawnictwa W.A.B. za cięty język i groteskowe świata odczucie, za poczucie humoru i honoru, za literacką niepoprawność polityczną.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji