Artykuły

Łódź. "Dybuk" An-skiego i Grzegorzka u Jaracza

"Dybuk" Szymona An-skiego to kolejna premiera, jaką przygotował Teatr im. Jaracza. Ten jeden z najważniejszych teatralnych tekstów żydowskich XX wieku opracował i wyreżyserował Mariusz Grzegorzek.

Według żydowskich legend "Dybuk" to złośliwy duch, który wiąże się z żyjącymi przejmując ich osobowość. To potępiona dusza, wstępująca w ciało żywej osoby, aby oczyścić się z popełnionego grzechu, bądź dusza człowieka, który za życia zaznał niesprawiedliwości, wstępuje więc w bliską osobę, aby żądać naprawienia zła.

Szymon An-ski oparł swój tekst na kanwie żydowskich podań ludowych. Sztuka, łącząca realizm z mistycyzmem, rozgrywa się w środowisku żydów - chasydów i opowiada o tragicznej miłości dwojga młodych bohaterów - Lei i Chanana.

Jak zaznaczył Kuba Kasprzyk z łódzkiego teatru "spektakl jest swobodną, artystyczną wizją inspirowaną dramatem An-skiego i nie powinien być traktowany jako świadectwo, czy też źródło wiedzy o kulturze i tradycji żydowskiej".

Kasprzyk przypomniał, że premiera "Dybuka" w języku jidysz odbyła się w grudniu 1920 roku w Warszawie, miesiąc po śmierci An-skiego. Pierwsze przedstawienie w języku polskim miało miejsce w Teatrze Miejskim (dziś im. Jaracza) w Łodzi w kwietniu 1925 roku. Po II wojnie światowej po "Dybuka" sięgali m.in. Szymon Szurmiej, Andrzej Wajda, Waldemar Zawodziński, Janusz Wiśniewski, Agnieszka Holland, Krzysztof Warlikowski.

Premiera odbędzie się w sobotę 8 maja.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji