Artykuły

Wrocław. Promocja książki o teatrze rosyjskim XX wieku

Instytut Grotowskiego i Klub/kawiarnia Falanster zapraszają 16 czerwca na spotkanie poświęcone książce Katarzyny Osińskiej "Teatr rosyjski XX wieku wobec tradycji. Kontynuacje, zerwania, transformacje" (słowo/obraz terytoria, Gdańsk 2010), z udziałem autorki, Joanny Walaszek i Wandy Świątkowskiej.

"Tradycja w teatrze rosyjskim XX wieku stanowiła niepodważalny komponent niemal całej rodzimej kultury scenicznej. Podczas gdy zjawiska teatralne z pierwszych trzech dziesięcioleci minionego stulecia powstawały w wyniku podważania zastanych norm, w polemice z nimi, to następne dekady w historii rosyjskiej sztuki scenicznej jawią się jako tradycjonalistyczne. Teatr epoki radzieckiej ominęła fala zdarzeń związanych z tak zwaną drugą reformą teatru, z kontrkulturą, z zachodnią awangardą lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych. Ponieważ nie przenikały doń inne wzory kultury, wzory tradycyjne pozostawały niezagrożone i w związku z tym nie podlegały refleksji, a tym bardziej krytyce. Można powiedzieć, że dla teatru radzieckiego jako tradycjonalistycznego paradoksalnie tradycja nie stanowiła przedmiotu dyskusji. Stąd problematyka związana z napięciem między tym, co zastane a tym, co nowe, między tradycjonalizmem a innowacyjnością (przy całej względności tych pojęć) wyraźniej dostrzegalna jest w pierwszych dziesięcioleciach XX wieku, a także w dekadach ostatnich". (fragment książki)

***

Katarzyna Osińska - w 1983 roku ukończyła filologię rosyjską na Uniwersytecie Wrocławskim. Od 1992 jest pracownikiem naukowym w Instytucie Slawistyki PAN w Warszawie. Zajmuje się teatrem rosyjskim XX wieku, a w szczególności jego studyjnym nurtem. Opublikowała następujące książki: Leksykon teatru rosyjskiego XX wieku (1997); Studio w rosyjskiej kulturze teatralnej XX wieku. Wybrane zagadnienia (1997); Klasztory i laboratoria. Rosyjskie studia teatralne: Stanisławski, Meyerhold, Sulerżycki, Wachtangow (2003); Jewgienij Wachtangow - co zostaje po artyście teatru? (wstęp, kronika, redakcja; 2008). Napisała także rozdziały o dramaturgii rosyjskiej do Historii literatury rosyjskiej XX wieku pod redakcją Andrzeja Drawicza (1997, wyd. 2: 2002). Interesuje się też rosyjskim teatrem najnowszym. Publikowała w czasopismach i tomach zbiorowych w Polsce, Rosji.

***

FALANSTER

16 czerwca, godz. 17.00

ul. Św. Antoniego 23, Wrocław

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji