Artykuły

Kijów. Protest przeciwko pomnikowi Słowackiego

Przeciw pomnikowi Juliusza Słowackiego protestowali w piątek mieszkańcy ulicy Kostiolnej (Kościelnej) w Kijowie, przy której miał on być odsłonięty w niedzielę. Zapewnili, że nie mają nic przeciw poecie, ale zamierzali inaczej zagospodarować skwer.

Mieszkańcy zablokowali ulicę na krótki czas, lecz przerwali akcję, gdy na miejscu pojawiła się milicja.

- Nasz protest nie jest wymierzony ani w Słowackiego, ani w Polskę. Jako mieszkańcy tej ulicy jesteśmy oburzeni, że nikt nie konsultował z nami planów ustawienia tego pomnika, tym bardziej, że pięć lat temu zgłosiliśmy własny projekt zagospodarowania tego miejsca" - powiedziała Tetiana Szewczuk z komitetu mieszkańców ul. Kostiolnej.

Pomnik Słowackiego miał być odsłonięty w niedzielę na skwerze, niedaleko wejścia do znajdującego się tu kościoła rzymskokatolickiego pod wezwaniem św. Aleksandra.

Pomnik został zaprojektowany przez gdańskiego rzeźbiarza Stanisława Radwańskiego i wykonany w Polsce, po czym przywieziony do Kijowa. Obecnie statua znajduje się w magazynie.

- Niestety, zaplanowanego w niedzielę odsłonięcia nie będzie. Strona ukraińska nie zdążyła przygotować dokumentacji w tej sprawie - powiedziała Anna Łazar z Instytutu Polskiego w Kijowie.

Obecnie, w związku z protestami mieszkańców, ulica Kostiolna pilnowana jest przez kilkunastu milicjantów. Stoi na niej także autobus, w którym korespondent PAP widział funkcjonariuszy oddziału specjalnego milicji "Berkut". Mieszkańcy twierdzą, że przerwali protest w związku z naciskami ze strony władz i milicji.

- Próbuje się nas zastraszyć karami pieniężnymi, ale padają też sugestie, że do naszego protestu przeciwko pomnikowi mogą przyłączyć się nacjonaliści z partii Swoboda bądź komuniści, co całkowicie nas zdyskredytuje i postawi w świetle wrogów Polski" - mówiła Szewczuk.

- Raz jeszcze podkreślam, że nie jesteśmy nastawieni antypolsko. Moje nazwisko panieńskie to Drewnicka. W naszym domu mieszkają Czerwińscy, Ostrowscy, więc wielu nas ma polskie korzenie. Protestujemy jedynie przeciwko nielegalnym działaniom władz Kijowa, które zupełnie nie liczą się z naszym zdaniem - podkreśliła Szewczuk.

Pomnik Słowackiego miał już stanąć w Kijowie w ub. roku, jednak jego odsłonięciu przeszkodził wówczas podobny protest mieszkańców ul. Kostiolnej.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji