Artykuły

Poznań. Tydzień z tańcem w Starym Browarze i w CK Zamek

Sartre, Beckett, Wirginia Woolf przełożeni na język tańca. Przez najbliższych siedem dni w Starym Browarze i CK Zamek zobaczymy 21 spektakli zapowiadających Polską Platformę Tańca.

Na początek Sopocki Teatr Tańca [na zdjęciu] i egzystencjalizm Sartre'a, na koniec "Hydrohypno" Ireny Lipińskiej - powrót do jońskich filozofów przyrody. Ale to nie panel filozoficzny. To wspaniała wiadomość dla miłośników tańca współczesnego. Od dziś do niedzieli w ramach cyklu spektakli "Co z tym tańcem?" zobaczymy w Poznaniu 21 spektakli tanecznych z całej Polski.

Karnety na cały tydzień kosztują 30 zł, wejściówki na jeden spektakl - 5 zł. Można je kupić w punktach informacyjnych w Pasażu i Atrium Starego Browaru oraz na godzinę przed spektaklami w kasie CK Zamek.

Rozmowa z Joanna Leśnierowską*

Michał Gradowski: No to co z tym tańcem?

Joanna Leśnierowska: No właśnie, co? O to pytamy w Browarze już od kilku lat. Pokazując w Poznaniu, często po raz pierwszy, polskich artystów tańca współczesnego, zastanawiamy się nad kondycją polskiego tańca. Na jakim jest etapie rozwoju? Czym się interesuje?

I czym się interesuje?

- Interesuje się tym, czym każdy z nas i taniec na całym świecie. Na przekór wszystkiemu rozwija się dynamicznie. Jesteśmy jedynym krajem w Europie Wschodniej, który wciąż nie ma narodowego centrum tańca, taniec jest słabo dotowany, nie występuje w mediach w takiej skali jak inne formy sztuk. Ale mamy bardzo wielu utalentowanych twórców zdobywających dla tańca nowe przyczółki w Polsce i całe pokolenie młodych wracających z zagranicznych uczelni. To underground wspierany głównie marketingiem szeptanym. A przecież za pomocą tańca współczesnego, który zwykle nie posługuje się językiem, łatwo promować polską kulturę za granicą.

Taką promocją na pewno będzie październikowa Polska Platforma Tańca. 21 spektakli, które zobaczymy w tym tygodniu, to jej zapowiedź.

- Selekcja przedstawień do Polskiej Platformy Tańca to swego rodzaju konkurs. Głosami ekspertów wyłonimy najlepsze polskie spektakle tańca współczesnego ostatnich dwóch lat i pokażemy je w Poznaniu międzynarodowej i lokalnej publiczności.

O ile sztuka często dotyka problemów społecznych, o tyle taniec najczęściej skupia się na jednostce. Czy tancerze są ponadprzeciętnie autorefleksyjni? I dlaczego większość projektów to działania solowe?

- Proza życia. Najtaniej zrobić spektakl solowy. Młody artysta zaczyna karierę właśnie w taki sposób, a solo to najczęściej portret czy autoportret, zbudowany z własnego ciała i tkanki własnych doświadczeń. Ale nie chodzi tylko o pieniądze.

Choreografia nie jest sztuką układania kroków, ale komunikowania się. Z publicznością, ale też z tancerzami, z którymi się pracuje. A wtedy trzeba swój zamysł nazwać i przekazać w formie wskazówek, co nie jest łatwe.

O tym, że ciało jest polityczne, wiemy od lat 60., ale żeby poprzez ciało dyskutować o polityce i społeczeństwie, potrzeba dojrzałości. Polski taniec na tę dojrzałość cały czas pracuje.

(...)

* Joanna Leśnierowska - absolwentka teatrologii na UJ, krytyk i teoretyk tańca. Od 2004 r. jest kuratorem tańca fundacji Art Stations w Starym Browarze

***

PONIEDZIAŁEK

Godz. 19 Powiększenie - Zoom Out - Sopocki Teatr Tańca, Z

Godz. 21 Kwadrat w szafie/fall(ing) ceil(ing) - Anna Piotrowska, S

WTOREK

Godz. 19 Exercises for a hero - Magdalena Ptasznik, Przemiany - TO-EN Butoh Company, Z

Godz. 21 We Are Oh So Lucky - Harakiri Farmers, S

ŚRODA

Godz. 18 Projekt walki/Sekret Iwusia - Fizyczny Teatr Tańca, Z

Godz. 21 Mijanie - Teatr Tańca Vogue, Ophelia is not dead - Izabela Chlewińska, S

CZWARTEK

Godz. 19 Kobieta, która zamiata las/Ale jest jeszcze prawda - Teatr Tańca i Muzyki Kino Variatino, Z

Godz. 21 Live on stage - Janusz Orlik, S

PIĄTEK

Godz. 19 Dancing for you longer than one minute - Edyta Kozak, Wiecznie wietrznie - Zespół MTT Sieroszewice, Z

Godz. 21 3D-ANCE - Bujakowska/Janus, 1287 - Teatr Gestu i Ruchu, S

SOBOTA

Godz. 19 Zona Segura - Małgorzata Haduch, Mój Poland Drive - Magdalena Przybysz, S

NIEDZIELA

Godz. 19 The nobody project - Anna Nowicka, Hydrohypno - Irena Lipińska, S

S - Stary Browar, Słodownia +3,

Z - CK Zamek, Sala Wielka

Całość: Gazeta Wyborcza Poznań

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji