Artykuły

Poznań. Projekt Drugie Miasto na Śródce

Ukazanie niezwykłości, tajemniczości i odrębności Śródki - niewielkiej dzielnicy Poznania położonej w centrum miasta - to cel widowiska multimedialnego Drugie Miasto, przygotowanego na piątkowy wieczór. W wydarzeniu uczestniczyć będą artyści zaproszeni przez Teatr Ósmego Dnia.

Widowisko z pogranicza teatru, tańca i sztuk wizualnych, które rozpocznie się późnym wieczorem, zakończy fiesta z muzyką na żywo. W wydarzeniu, poza Teatrem Ósmego Dnia, wystąpią m.in. Teatr Biuro Podróży, Stowarzyszenie Artystyczno-Edukacyjne Środek Świata i grupa Movements Factory.

Jak powiedziała Ewa Wójciak, dyrektor Teatru Ósmego Dnia, Śródka potrafi zauroczyć jako specyficzne, bardzo malownicze miejsce, dzielnica położona "na uboczu" miejskiego zgiełku. Artyści będą starali się wyeksponować Śródkę nie tylko jako przestrzeń, lecz przede wszystkim jako "małą ojczyznę" konkretnej społeczności, dziś odchodzącej w zapomnienie.

- Śródce charakter i koloryt nadają ludzkie historie, dawni i współcześni mieszkańcy, ich opowieści, ich twarze, ich sylwetki, które będziemy starali się ocalić. To przedsięwzięcie będzie się odwoływać przede wszystkim do mieszkańców Śródki, którą nazywamy Republiką Śródecką. Wraz z prowadzoną rewitalizacją dzielnicy, dawni mieszkańcy opuszczają to miejsce. Jednym z sensów naszego wydarzenia jest wyrażenie żalu, że tak to się odbywa i uświadomienie ludziom, co tracimy - powiedziała Wójciak.

Gospodarzem spotkania jest Teatr Ósmego Dnia, który odpowiada za finałową fiestę. Stowarzyszenie Artystyczno-Edukacyjne Środek Świata szykuje grę multimedialną dla widzów i mieszkańców. Gra wyświetlana będzie na ścianie kamienicy. Stowarzyszenie Starter zaplanowało projekcję prac Dominika Lejmana. Teatr Biuro Podróży przygotowuje instalację na Rynku Śródeckim. Aktorzy i tancerze występować też będą na Moście Jordana łączącym Śródkę z Ostrowem Tumskim.

Wydarzenie jest kontynuacją zainicjowanego w 2003 roku Projektu Miasto. W założeniu miał on wyeksponować środowisko poznańskich twórców działających w przestrzeniach nieteatralnych, odkryć i ożywić konkretny fragment miasta z jego architektoniczną i estetyczną specyfiką, zaowocować różnorodnym stylistycznie widowiskiem adresowanym do masowej publiczności. Teatr Ósmego Dnia zaprosił wówczas najważniejsze poznańskie teatry plenerowe, a na miejsce wydarzenia zaproponował teren Starej Rzeźni.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji