Artykuły

"Maciej Korbowa i Bellatrix"

Tematem pierwszej dojrzałej sztuki Witkacego - zdaniem samego autora - są "przeżycia bandy zdegenerowanych byłych ludzi na tle mechanizującego się życia". Główną postacią scenicznego "klubu orgii metafizycznych" jest Maciej Korbowa, a jedynym celem tajnego stowarzyszenia wciąż żywych, choć martwych już ludzi - delektowanie się śmiercią.

Atmosferę zagłady cywilizacji i śmierci pewnej klasy społeczne} dopełniają, rozgrywające się poza sceną, wydarzenia rewolucyjne. Problemy tożsamości płciowej hermafrodvtvcznych postaci, okrucieństwa, masowe rzezie, rytualny mord przy jednoczesnej pogardzie dla śmierci - wszystko to dzieje się w obliczu typowej dla sztuki Witkacego, katastroficznej wizji przemian społecznych, wśród narastającego huku armatnich wystrzałów i salw karabinów maszynowych skontrastowanych z akacją sceniczną.

"Macieja Korbowe i Bellatrix" napisał Witkacy w 1918 roku - tuż po powrocie z ogarniętej rewolucją Rosji. Dlatego w przedstawionych w dramacie wypadkach poszukuje się bezpośredniego odbicia ostatnich dni Petersburga i gwałtownego upadku imperium Romanowów. Młodzieńcza sztuka twórcy teorii Czystej Formy wykorzystuje te same sytuacje, typy postaci, tematy i obrazy, które w przyszłych dramatach osiągną jedynie wyższy stopień realizacyjnego wyrafinowania.

Dramat wvdrukowany dopiero w 1962 roku, miał swą prapremierę w Teatrze Starym w Krakowie w 1978 roku. Odbyły się wtedy tylko trzy zamknięte spektakle, po czym ówczesny dyrektor Jan Paweł Gawlik "zdjął" przedstawienie "ze względu na małe wartości artystyczne".

Obecna realizacja "Macieja Korbowy i Bellatrix" w reżyserii Anny Augustynowie to 93 premiera Teatru Współczesnego w Szczecinie od początku istnienia tej sceny. W rolach tytułowych wystąpią: Jacek Polaczek jako Maciej Korbowa i Anna Januszewska jako hermafrodytyczna Bellatrix. Scenografię zaprojektował Jan Banucha, a muzykę skomponował Jacek Ostaszewski.

Premiera dzisiaj, w piątek 13 listopada 1992 roku o godz. 19. Przedstawienie sponsoruje Rada Miejska.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji