Artykuły

Kraków. Grechuta Festival w październiku

Kabaret Anawa w składzie z lat 60-tych oraz Zespół Anawa wystąpią jesienią w Krakowie podczas trzeciej edycji festiwalu poświęconego Markowi Grechucie (na zdjęciu) - podali organizatorzy w środę na konferencji prasowej.

Impreza pod zmienioną w tym roku nazwą: "Grechuta Festival Kraków 2010", odbędzie się w dniach od 6 do 10 października. Podobnie jak w poprzednich edycjach najważniejszym punktem festiwalu będzie Konkurs na interpretację piosenek z repertuaru Marka Grechuty.

- Konkurs jest adresowany do wszystkich, przede wszystkich jednak do młodych, którzy nie boją się podjąć ryzyka interpretacji klasyka" - powiedział rzecznik prasowy festiwalu, Jakub Baran.

Na zwycięzców finału konkursu czekają trzy nagrody finansowe i występ w koncercie laureatów. Organizatorzy nie zdradzają jeszcze puli pieniężnej tegorocznych nagród. W pierwszej edycji konkursu główna nagroda była na tyle wysoka, że umożliwiła zespołowi Dzień Dobry wydanie debiutanckiej płyty.

Organizatorzy konkursu czekają na zgłoszenia wykonawców od 15 czerwca do 9 września. Regulamin i karta zgłoszenia będzie do pobrania na stronie festiwalu: www.grechutafestival.pl

- Czekamy na zgłoszenia w postaci plików audio - dwóch piosenek wybranych przez samych zainteresowanych. Mogą to być zespoły, soliści, soliści z akompaniatorami czy z podkładem mechanicznym - wyjaśnił Piątek.

W połowie września do finału konkursu zostanie zakwalifikowanych nie więcej niż 20 wykonawców. Najlepszych spośród finalistów wyłoni jury pod przewodnictwem Jana Kantego Pawluśkiewicza w składzie: Danuta Grechuta, Janusz Bielecki, Paweł Piątek, Jerzy Armata, Wacław Krupiński i Piotr Poraj-Poleski. W 2008 r. do konkursu zgłosiło się ponad 50 wykonawców, przed rokiem prawie 70.

Występy finałowe zaplanowano na drugi dzień festiwalu - 7 października. Koncert laureatów - najlepszych interpretatorów piosenek z repertuaru Marka Grechuty odbędzie się następnego dnia. W drugiej części tego koncertu wystąpią z recitalami zwycięzcy dwóch poprzednich konkursów: grupa Dzień Dobry (2008 r.) i Karolina Leszko (2009 r.) oraz Zespół Anawa w składzie z ostatnich dziesięciu lat działalności.

W czwartym dniu festiwalu w południe hejnalista z Wieży Mariackiej odegra melodię "Ocalić od zapomnienia". Tradycyjnie odbędzie się też spotkanie rodziny i przyjaciół Marka Grechuty przy grobie artysty na Cmentarzu Rakowickim.

Piątego dnia imprezy - jako nowość - zaplanowano I Krakowską Galę Kabaretową z udziałem sześciu grup kabaretowych, wśród nich Kabaretu Anawa.

Na zakończenie festiwalu - 10 października - odbędzie się koncert finałowy z udziałem gwiazd, które śpiewać będą piosenki Marka Grechuty w autorskich aranżacjach oraz własne utwory. W trakcie finału festiwalu przewidziano projekcje archiwaliów telewizyjnych związanych z osobą Marka Grechuty oraz pokazy zdjęć z archiwum rodzinnego.

Organizatorem Grechuta Festival Kraków 2010 jest Fundacja Bielecki Art, z którą Danuta Grechuta podpisała umowę w tej sprawie.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji