Artykuły

Warszawa. Warsztaty teatralne w Instytucie Cervantesa

Instytut Cervantesa zaprasza na warsztaty teatralne z argentyńskimi artystkami Solange Bonfil i Carlą Doorn (na zdjęciu).

Laboratorium twórczości scenicznej to przestrzeń trenowania, tworzenia oraz rozwoju wyobraźni aktora, jak i również reżysera, którzy razem współtworzą inscenizację. Projekt zaczyna się w Warszawie. Jest miejscem kulturalnej wymiany, która może się rozwinąć w w innych miastach świata, z artystami-nauczycielami oraz uczestnikami z różnych krajów. Laboratorium twórczości scenicznej 'Work in progress' jest kontynuacją pracy rozpoczętej w tej twórczej przestrzeni i ma na celu wprowadzenie na scenę innych dyscyplin niż teatralne.

Solange Bonfil - reżyser teatralny

Urodziła się w 1979 roku w Buenos Aires, gdzie ukończyła szkołę Escuela Municipal de Arte Dramático. Studiowała scenografię i projektowanie kostiumów w Escuela Municipal de Arte Dramático oraz w Escuela Saulo Benavente w Buenos Aires. Jednocześnie odbyła studia z zakresu teatru muzycznego w studiu Julio Bocca, a następnie podjęła naukę tańca i teatru ruchu pod okiem takich nauczycieli, jak Olga Marassi i Alfredo Gurquel w Buenos Aires oraz Nina Dipla (Pina Bausch) w Paryżu. Brała udział w seminariach tańca jazz, tańca współczesnego, butoh i biomechaniki w Sewilli, Londynie i Buenos Aires. Swoje wszechstronne wykształcenie z zakresu scenografii, projektowania kostiumów, malarstwa, charakteryzacji, gry na instrumentach perkusyjnych, śpiewu, pisania scenariuszy i fotografii wykorzystuje zarówno w pracy z aktorami, jak i w przygotowywaniu spektakli. W 2008 roku wyjechała do Paryża, aby wziąć udział w Laboratorium Studiów nad Ruchem (LEM) w L'Ecole Internationale de Théâtre Jacques Lecoq. Tam podjęła współpracę z Théâtre Organic przy organizacji festiwalu Festival Internacional de Formación del Actor i jako tłumaczka miała okazję pracować z takimi mistrzami jak Paola Rizza (Jacques Lecoq), Haim Isaacs (Roy Hart), Tapa Sudana (Peter Brook) i Mas Soegeng (Footsbarn). Wzięła też udział w warsztatach "El Objeto partenaire", które prowadził Javier Swedsky. W 2009 roku, w ramach Roku Grotowskiego obchodzonego pod auspicjami UNESCO, została wybrana jako reżyserka do udziału w trzytygodniowym Atelier "To the light" w plenerowym ośrodku Instytutu Grotowskiego w Brzezince. W 2010 roku powróciła do tego samego miejsca, aby wziąć udział w projekcie Regula contra Regulam Teatro La Madrugada z Mediolanu. W 2009 roku odbyła szkolenie w Odin Teatret, a także ukończyła warsztaty z tańca współczesnego w La Menagerie de verre w Paryżu. Wśród jej dokonań reżyserskich są spektakle "Perras" (Mauricio Kartun, Ferderman, Martinez Bel y Caniglia) oraz "La Bohemia" (Sergio Boris). Obecnie mieszka w Warszawie.

Carla Doorn - tancerka i aktorka

Urodziła się w 1978 roku w Buenos Aires. Uczyła się z tańca klasycznego i współczesnego w Argentynie i poza jej granicami od nauczycieli, takich jak: Alfredo Gurquel, Eugenia Estevez, Francesco Scavetta (Compaia Wee), Paula Sacur (Chile), Ana Garat, Compaia Movimiento (Chile), Emanuel Luduea,Tanzhause (Szwajcaria) i inni. Pobierała lekcje kompozycji tańca od Diany Szeinblum. Jest akrobatką i akrobatką powietrzną. W swojej pracy wykorzystuje także różne techniki walki. W 1999 roku dołączyła do grupy artystycznej "La Patogallina", by jako tancerka i aktorka wystąpić w spektaklach w Santiago de Chile i wielu innych miastach. Wzięła udział w 32 festiwalach na całym świecie, między innymi we Francji, Hiszpanii, na Wsypach Kanaryjskich i w Brazylii. W Argentynie występowała w Teatro San Martin, CCRicardo Rojas, Teatro Avenida, Teatro Payro (Teatro x la identidad), Teatro Sarmiento oraz w Casa de la Cultura w Buenos Aires. Była laureatką stypendium, w ramach którego od 18 lutego do 16 marca 2008 roku uczestniczyła w warsztatach, które prowadził reżyser Philippe Genty i choreografka Mary Underwood w Bariloche, a w lutym 2009 roku odbyła staż pod okiem reżyserki Arianne Mnouchkine, Theatre du Soleil w Paryżu. We wrześniu 2009 roku, w ramach stażu badawczego, pracowała z Philippem Genty i Mary Uderwood przy spektaklach w Maison de la Cultura (Nevers, Francja). Obecnie pracuje jako stunt fx w produkcjach filmowych i telewizyjnych w Argentynie, a także prowadzi różne zajęcia i warsztaty w Argentynie i za granicą.

Informacje:

Data: Od 19 do 23 czerwca 2010 r.

Godziny: sobota19, niedziela 20/ od 15:00 do 18;30

poniedziałek 21, wtorek 22, środa 23/ od 10:30 do 13:30

Miejsce: Instytut Cervantes/ ul. Nowogrodzka 22, Warszawa

Cena:

Workshop/ 405 PLN

Workshop + Work in Progress/ 675 PLN (Od 1 do 5 lipca 2010 r/ miejsce: Komuna Warszawa)

Kontakt: Konsultacje o stypendiach oraz zapisy:

+48 660 914 987

laboratorio.international@gmail.com

lub

biuro@fundacjarozwojuteatru.pl

Projekt realizowany we współpracy z Instytutem Cervantesa w Warszawie oraz przy wsparciu Ambasady Republiki Argentyny w Warszawie, w drugim stuleciu Argentyny (1810 - 2010).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji