Artykuły

Polskie Radio. Tydzień ze słuchowiskami

Z okazji jubileuszu 85-lecia, Polskie Radio zaprasza na kolejny z cyklu tydzień tematyczny o najważniejszych gatunkach radiowych. Tuż po zakończonym Festiwalu "Dwa Teatry - Sopot 2010" wszystkie anteny Polskiego Radia zaprezentują wiele ciekawych audycji w ramach "Tygodnia ze słuchowiskami".

Podczas "Tygodnia ze słuchowiskami" na wszystkich antenach Polskiego Radia zostaną przypomniane najlepsze słuchowiska Teatru Polskiego Radia. Między innymi realizacje nagrodzone na najważniejszych międzynarodowych przeglądach twórczości radiowej: Prix Italia, Prix Europa, Premios Ondas czy Prix Marulić, a także na Festiwalach Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry".

Tydzień ze słuchowiskami na antenie Jedynki

W "Tygodniu ze słuchowiskami" Program 1 Polskiego Radia zaprezentuje wiele audycji poświęconych teatrowi i jego twórcom.

Od wtorku do piątku, o godzinie 17.05, gośćmi "Popołudnia z Jedynką" będą znani słuchaczom z wielu radiowych realizacji aktorzy. Anna Lisiecka porozmawia m.in. z laureatami Wielkiego Splendora - Krzysztofem Gosztyłą (15 czerwca) i Grażyną Barszczewską (16 czerwca), a także przedstawi fragmenty ich ról z archiwum Teatru Polskiego Radia. Natomiast 17 czerwca autorka zaprasza na spotkanie z Martą Lipińską. W piątkowej audycji o kulisach realizacji słuchowisk opowiadać będą Maria Olszewska, Janusz Kukuła, Andrzej Brzoska i Waldemar Modestowicz z Teatru Polskiego Radia. W programie będzie można usłyszeć m.in. fragmenty chórów z kwadrofonicznej realizacji "Króla Edypa" Sofoklesa w systemie Dolby Prologic II.

Wieczorne audycje również zostaną poświęcone tematyce teatralnej. We wtorkowym "Wieczorze z Jedynką" o godz. 22.05 tematem audycji będzie historia słuchowiska radiowego. O najwybitniejszych autorach, reżyserach i nagrodach opowiadać będą m.in. Sława Bardijewska, Justyna Berger-Kubiak, Wacław Tkaczuk i Janusz Kukuła. Będzie można wysłuchać fragmentów słuchowisk: "Zegarek", "Pan Jowialski", "Czapa", "Lalek", "Koty to dranie", "Cyrk odjechał lwy zostały", "Głosy" oraz audycji, w której wystąpił Witold Hulewicz, autor pierwszego oryginalnego słuchowiska radiowego "Pogrzeb Kiejstuta" i twórca pojęcia "Teatr wyobraźni". W środę o godz. 20.10 Jedynka zaprezentuje zwycięskie słuchowisko z zakończonego właśnie Festiwalu "Dwa Teatry - Sopot 2010", organizowanego przez Polskie Radio i Telewizję Polską - "Jeszcze się spotkamy młodsi" Krzysztofa Czeczota. W czwartek Anna Juśkiewicz zaprezentuje galerię Wielkich Splendorów. Bohaterami "Wieczoru z Jedynką" będą m.in. Irena Eichlerówna, Zofia Rysiówna, Irena Kwiatkowska, Tadeusz Łomnicki, Aleksander Zelwerowicz i Zbigniew Zapasiewicz. W piątkowym paśmie Ewa Heine zaprasza na program poświęcony słuchowiskom wydawanym w formie audiobooków i zwykłych książek. W audycji "Moje książki" o godz. 20.10 autorka porozmawia także z Henrykiem Bardijewskim oraz zaprezentuje fragmenty wybranych realizacji.

Tematem "Soboty z Jedynką", 19 czerwca o godz. 19.10 będzie muzyka w słuchowiskach. Gośćmi audycji będą znani kompozytorzy, w tym muzyki do słuchowisk i spektakli teatralnych - Piotr Moss i Marcin Błażewicz. A w "Niedzieli z Jedynką" (20 czerwca o godz. 18.10) o tajemnicach słuchowisk radiowych opowie Andrzej Mularczyk w rozmowie z Anną Lisiecką.

Tydzień ze słuchowiskami na antenie Dwójki

Program 2 Polskiego Radia również przygotował na ten tydzień specjalną ofertę dla wielbicieli Teatru Polskiego Radia.

W piątkowym "Wieczorze ze słuchowiskiem", 18 czerwca o godz. 21.30, radiowa Dwójka nada "Życie w cieniu procesu" Bożeny Markowskiej, w reżyserii Janusza Kukuły. W tym dokumentalnym słuchowisku zostały przywołane wydarzenia z marca 1945 roku. Po wkroczeniu wojsk sowieckich do Polski, szesnastu przywódców Polskiego Państwa Podziemnego zostało zaproszonych przez pułkownika NKWD Piemienowa, na rozmowy z władzami rosyjskimi. Spotkanie okazało się zasadzką. Polskich przedstawicieli aresztowano i osadzono w więzieniu na Łubiance. W czerwcu 1945 roku odbył się proces Szesnastu. Wszyscy otrzymali wysokie wyroki. Gen. Leopold Okulicki - dowódca Armii Krajowej, został skazany na 10 lat więzienia. Stanisław Jankowski - Delegat Rządu RP na Kraj - na 8 lat. Pozostali ministrowie otrzymali karę pięcioletniego więzienia. Okulicki i Jankowski nie przeżyli wyroków. Jednym ze skazanych, któremu udało się powrócić do Polski, był Adam Bień. Na podstawie zapisów rozmów z Adamem Bieniem oraz jego córką Hanną Bień-Bielską powstało słuchowisko, opisujące nie tylko wstrząsające losy polskich więźniów, ale także konsekwencje tych wydarzeń dla członków ich rodzin.

W sobotę, 19 czerwca o godz. 18.00 Program Drugi przypomni dramat Juliusza Słowackiego "Fantazy" w adaptacji i reżyserii Piotra Cieplaka, dla którego był to debiut w roli reżysera Teatru Polskiego Radia. Owa realizacja przyniosła Piotrowi Cieplakowi na Festiwalu Dwa Teatry 2010 Nagrodę za reżyserię. Słuchowisko zgłosił do festiwalowego konkursu Program 2 Polskiego Radia. Wystąpili w nim znakomici aktorzy, m.in. Kazimierz Kaczor, Anna Seniuk, Dorota Segda, Mariusz Benoit, Mirosław Zbrojewicz, Stanisław Brudny i Małgorzata Rożniatowska. W tytułowej roli - Piotr Adamczyk. Muzykę do słuchowiska skomponował Paweł Czepułkowski, a akustycznie zrealizował Andrzej Brzoska.

Tydzień ze słuchowiskami na antenie Radia Euro

Polskie Radio Euro zaprasza na specjalne spotkania z młodymi reżyserami, aktorami i kompozytorami, tworzącymi spektakle dla Teatru Polskiego Radia. W sobotnim "Europejskim Kalendarzu Kulturalnym" i niedzielnej "Kontrkulturze" (godz. 16.00) z artystami rozmawiać będzie Bogusia Marszalik.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji