Artykuły

Krasnogruda. Międzynarodowe Centrum Dialogu u Miłoszów

Za rok będzie otwarte Międzynarodowe Centrum Dialogu, które powstaje w rewitalizowanym dworze w Krasnogrudzie (na zdjęciu) na Suwalszczyźnie należącym przed wojną do rodziny Czesława Miłosza. We wtorek wmurowano kamień węgielny pod to centrum.

Placówka, którą tworzy w Krasnogrudzie Fundacja i ośrodek "Pogranicze - sztuk, kultur, narodów" w Sejnach ma służyć międzynarodowemu dialogowi. Patronat nad ideą powołania w krasnogrudzkim dworku Międzynarodowego Centrum Dialogu sprawował od początku Czesław Miłosz.

- Widzimy to miejsce jako przede wszystkim funkcjonujące tutaj, w tej konkretnej przestrzeni społecznej, miejsce które jest otwarte dla ludzi - powiedziała szefowa fundacji Pogranicze Małgorzata Sporek-Czyżewska. Przypomniała, że od początku wszelkie działania w Krasnogrudzie są prowadzone z lokalną społecznością.

W ośrodku mają być prowadzone różne działania związane z wielokulturowością i dziedzictwem Rzeczpospolitej Obojga Narodów także w kontekście UE: warsztaty artystyczne, kursy, stypendia, działalność wydawnicza. W przyszłości także - jeśli uda się zdobyć kolejne fundusze - powstanie zespół konferencyjno-seminaryjny.

Dworek i jego otoczenie są rewitalizowane dzięki pieniądzom z tak zwanych funduszy norweskich (Norweski Mechanizm Finansowy) oraz z budżetu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. To łącznie 1,6 mln euro. Jak powiedziała Sporek-Czyżewska, prace budowlane przekroczyły półmetek. Renowacji poddawany jest sam zabytkowy dwór w Krasnogrudzie, odtwarzana od fundamentów jest dworska oficyna, budynek gospodarczy zwany ptasznikiem, oraz trwają prace porządkowe w zdziczałym, zaniedbanym XIX-wiecznym dworskim parku.

Centrum ma być otwarte dokładnie 30 czerwca 2011 roku w setną rocznicę urodzin Czesława Miłosza. Uroczystość jest wpisana w oficjalne obchody objęcia przez Polskę prezydencji w Unii Europejskiej.

Dwór w Krasnogrudzie przed wojną należał do rodziny Czesława Miłosza. Położony jest w starym parku, na skarpie opadającej do jeziora, przy granicy Polski i Litwy. Od końca XVIII w. do 1939 r. władały tu rody ziemiańskie Eysymontów i Kunatów. Z tych ostatnich wywodziła się matka Czesława Miłosza, Weronika. Poeta przebywał w Krasnogrudzie w okresie międzywojennym u swoich krewnych ze strony matki. Spędzał tam większość swych gimnazjalnych i uniwersyteckich wakacji, pisał wiersze. Po latach emigracji kilka razy powrócił do Krasnogrudy.

W centrum powstanie muzeum Miłosza, sale wystawowe, pomieszczenia administracyjne i gospodarcze oraz pracownie artystyczne i rzemieślnicze służące pracy z młodzieżą, m.in. warsztatom artystycznym. Obiekt jest w wieloletniej dzierżawie sejneńskiej fundacji Pogranicze.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji