Artykuły

Dramaturg walczący

Premiera tej sztuki miała miejsce w warszawskim Teatrze Powszechnym 20 listopada 1980 roku. Po 12 przedstawieniach spektakl zawieszono. W 8 lat od tej chwili, znów na afiszu Powszechnego pojawią się - "Audiencja" i "Protest" - dwie jednoaktówki czeskiego pisarza i eseisty - Vaclava Havela (pierwszy spektakl 25 bm.).

Rozmawiamy z reżyserem Feliksem Falkiem:

- Od momentu zawieszenia "Audiencji" nieżyjący już dziś dyrektor Teatru Powszechnego - Zygmunt Hubner i aktorzy próbowali uzyskać zgodę na wznowienie tego przedstawienia. Wciąż jednak były powody, dla których wstrzymywano spektakl, mimo że wiele innych, zdjętych z afisza po wprowadzeniu stanu wojennego, dawno już wróciło na deski sceniczne. I dopiero teraz, również z inicjatywy aktorów otworzyła się taka możliwość...

- W Polsce bardziej znany.jest autor tych sztuk - Vaclav Havel, opozycjonista, członek grupy "Karta 77" niż jego utwory. Zresztą nic dziwnego skoro nie były one oficjalnie drukowane w naszym kraju. Co Pan w nich znajduje?

- Wnikliwie przedstawiony problem zderzenia dwóch postaw - walczącej o wartości niszczone, z postawa konformistyczną i oportunistyczna. Utwory Havela zawierają przestrogę, memento dla pewnego pokolenia, które może identyfikować się z bohaterami Sądzę, że wielu ludzi w Polsce przeżyło podobne dramaty.

Sytuacja zarysowana, w sztuce dotyczy okresu po 68 roku w Czechosłowacji, [-------------J [Ustawa z dn. 31 VIII 1981r. "O kontroli publikacji i widowisk", art. 2, pkt. 3 (Dz. U. nr 20, poz. 09, zm.: 1983, Dz. U. nr 44 poz. 204)]. Sztuka ta traktuje o bardzo aktualnych problemach: gdzie leży granica konformizmu? Jak daleko można posunąć się w walce o wolność w krajach realnego socjalizmu?

- W tej wersji scenicznej zrezygnował Pan z trzeciej jednoaktówki - "Wernisaż". Z jakich powodów?

- Głównie ze względu na brak jednego z aktorów, który w niej występował. Poza tym wydawało mi się, że "Wernisaż" nie mieści się w całości kompozycyjnej, jakby "wyskakuje" z całości. Na szczęście są jeszcze w teatrze aktorzy - Mariusz Benoit, Władysław Kowalski i Kazimierz Kaczor, którzy w tamtym przedstawieniu stworzyli znakomite role.

- Lubi Pan z naszej rzeczywistości wychwytywać anomalie, o co zresztą nie trudno. Słyszałem, że zamierza Pan zrealizować film, o tym jak się w Polsce robi interesy-

- To ma być żart filmowy, nieco absurdalny film, o naszej bardzo absurdalnej rzeczywistości. Historia Polaka, który wraca z kapitałem z USA i chce zrobić biznes w Polsce. Zostaje jednak wchłonięty przez naszą rzeczywistość.

- A jaki tytuł?

- "Kapitał, czyli jak zrobić w Polsce pieniądze".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji