Artykuły

Poznań. Indeks 73 w obronie Ósemek

Nie cichnie burza wokół konfliktu wiceprezydenta Sławomira Hinca i Teatru Ósmego Dnia. List w obronie teatru wystosował do prezydenta Poznania Indeks 73, ogólnopolska inicjatywa środowisk kulturotwórczych na rzecz obrony wolności twórczej i dostępu do dóbr kultury.

Przypomnijmy, że wiceprezydent Sławomir Hinc udzielił reprymendy Ewie Wójciak, dyrektor Teatru Ósmego Dnia, za to, że z zespołem wsparła Janusza Palikota.

- Domagamy się przeprosin wobec Ewy Wójciak i zespołu teatru - mówi Lidia Makowska z Indeksu 73. To inicjatywa, która powstała cztery lata temu, w jej skład wchodzą m.in. Izabela Kowalczyk, Jarosław Lipszyc, Ewa Majewska. Koncentruje się głównie na zapobieganiu cenzurze. Nazwa pochodzi od art. 73 polskiej konstytucji - gwarantuje on właśnie m.in. wolność twórczości artystycznej.

"Żądanie od artystów apolityczności, połączone z ukrytą groźbą ograniczenia dotacji odbieramy jako zamach na konstytucyjną wolność słowa oraz przejaw cenzury o charakterze ekonomicznym. Dotowanie teatru z publicznych środków nie daje nikomu prawa do ograniczania elementarnych praw obywatelskich jego twórców, do których należy formułowanie i głoszenie poglądów społeczno-politycznych - bez względu na to, czy podpisują się pod nimi indywidualnie, czy całym zespołem" - piszą członkowie Indeksu i dodają: "Samorządowy mecenat nad kulturą nie jest kwestią prywatnych albo partyjnych interesów, czy dobrej woli prezydenta bądź urzędników. Zaspakajanie potrzeb kulturalnych mieszkańców to priorytetowe zadanie władz miasta (...). Ustawowym obowiązkiem władz Poznania jest wsparcie misji publicznej Teatru - bez jakichkolwiek nacisków na jego kształt artystyczny czy światopoglądowy".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji