Artykuły

Łódź. Olbrychski, Pszoniak, Seweryn lansują miasto jako ESK 2016

Od czasu, gdy Melina Mercouri, grecka gwiazda i minister kultury przedstawiła pomysł przyznawania tytułu Europejskiego Miasta Kultury minęło ćwierć wieku. Pierwsze uhonorowane zostały Ateny. Od 11 lat w tytule jest słowo "stolica" a dostają go dwa miasta - ze starego i nowego składu Unii Europejskiej.

Teraz o miano Europejskiej Stolicy Kultury 2016 zabiega 11 polskich miast i szesnaście hiszpańskich. Na naszej liście są m.in. Gdańsk, Wrocław, Bydgoszcz, Warszawa i Łódź, która wśród ambasadorów wspierających starania ma m.in. aktorów, grających w filmowej "Ziemi obiecanej": Daniela Olbrychskiego, Wojciecha Pszoniaka, Andrzeja Seweryna. Ubiegłoroczne badania sondażowe wykazały, że w wygraną wierzy 61,2 procent łodzian.

Miejmy nadzieję, że awantury wokół Camerimage, Festiwalu Dialogu Czterech Kultur i dyrektorskich decyzji w Teatrze Nowym nie wpłyną na ocenę tego, co się w mieście dzieje.

Jak mówi Krzysztof Candrowicz, pomysłodawca łódzkiego startu, dyrektor Łódź Art Center - operatora projektu ŁESK 2016 - w aplikacji są zawarte kierunki działań, pomysły na kształtowanie kulturalnego oblicza miasta i to one zdecydują o ocenie. Oby!

Do końca sierpnia dokument musi trafić do Ministerstwa Kultury. Łódzka aplikacja będzie liczyła około 500 stron. Opisuje działania oraz plany ponad 200 organizacji. Treść jest jeszcze tajemnicą, bo konkurencja nie śpi.

Opracowanie należy do zespołu działającego w Łódź Art Center i Komitetu Wykonawczego złożonego z przedstawicieli UMŁ, Urzędu Marszałkowskiego, radnych, urzędników. Oceniać będzie siedmiu przedstawicieli instytucji europejskich i sześć osób wyznaczonych przez ministra. Jeśli Łódź przejdzie do drugiego etapu, za rok przygotuje drugą aplikację. Krótka lista zostanie ogłoszona do końca roku - będą na niej dwa, a może cztery miasta.

Treść aplikacji muszą potwierdzać wciąż nowe przedsięwzięcia. Właśnie zaczyna się konkurs "Biznes dla Łodzi", w którym firmy produkcyjne i usługowe (zaproszonych zostanie około 400) zaprezentują swój profil, projektując eksponaty w formie inspirowanej logo ESK. Artystyczny i społeczny aspekt będzie miało piknikiowe spotkanie "Bałuty Welcome to" (29 sierpnia). Będzie też piknik na Księżym Młynie, w "kreatywnej dzielnicy", w miejscu, które upodobali sobie artyści i chętnie odwiedzają turyści (12 września), połączony z inauguracją Fokus Łódź Biennale.

Dzieje się i oby się udało, bo tytuł to nie tylko honorowa sprawa, ale też szansa realizowania oferty kulturalnej za unijne pieniądze i znacząca promocja miasta.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji