Artykuły

Amfitrion 38

Dziś w TEATRZE TV: SCENA KLASYCZNA "AMFITRION 38". Autor - Jean Giraudoux, przekład - Bohdan Korzeniowski, reżyseria - Stanisław Brejdygant.

O autorze tej sztuki, pisano, że jest prawdziwym wyzwolicielem teatru. Jean Giraudoux sięgnął po stare tradycje tragiczne, rozwijał je z pomysłowością i siłą w atmosferze przepojonej poezją. Pisano o nim, że "rzeczywistość przeobraża w lirykę".

Postacie sceniczne Giraudoux żyją w atmosferze czystej i fantastycznej. Nie ma wśród nich ludzi złych ani pospolitych. Jego dramaty nie mają tendencji dydaktycznych, niemniej jednak można z nich wysnuć pewne wskazówki ogólne: bohater twórcy stawia czoło niszczącym go siłom solidaryzując się z ludzkością. "Solidaryzuję się z moją planetą" mówi Alkmena Jowiszowi odmawiając przyjęcia ofiarowanej nieśmiertelności.

Właśnie tych bohaterów Giraudoux, przypomni Scena Klasyczna Teatru TV w tragedii pt. "AMFITRION 38". Dramat ten jest kolejną wersją antycznej opowieści o wielkiej miłości Amfitriona i Alkmeny, uczuciu, którego siła potrafi przezwyciężyć nawet boskie plany. W rolach głównych wystąpią, Jowisz - Ignacy Gogolewski, Merkury - Marian Kociniak, Alkmena - Elżbieta Starostecka, Eklissa - Wanda Łuczycka, Amfitrion - Ignacy Gogolewski, Leda - Anna Sennik, Sozja - Jerzy Dukay.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji