Artykuły

Wciąż pamiętają i śpiewają Osiecką

W sobotę, 14 sierpnia, zakończył się drugi etap XIII edycji ogólnopolskiego Konkursu "Pamiętajmy o Osieckiej". Zwyciężyła Joanna Kaczmarek z Wrocławia, nagrodę publiczności zdobyła 17-letnia Eliza Banasik z Gdańska. Mimo że poziom tegorocznej edycji konkursu póki co nie dorównuje zeszłorocznemu, większość uczestników prezentowała bardzo dobre przygotowanie wokalne (a nawet znakomite, jak w przypadku Justyny Panfilewicz, Alicji Omyłki czy Małgorzaty Czaplińskiej) oraz ciekawe interpretacje, nawet na pograniczu aktorskich - pisze Magdalena Hajdysz w Gazecie Wyborczej - Trójmiasto.

Konkurs na interpretację piosenek z tekstami Agnieszki Osieckiej istnieje od 1998 roku. Na pomysł, by go zorganizować, wpadła Maria Szymonik w czasie ostatniego wywiadu, jakiego udzieliła jej Osiecka na trzy tygodnie przed śmiercią, w lutym 1997 roku. Ubolewała ona wtedy, że postępująca trywializacja języka młodych ludzi pociąga za sobą trywializację ich duszy, podejścia do życia i świata. Od początku konkurs współtworzą: córka Agata Passent, oraz przyjaciele Osieckiej Magda Umer, Magda Czapińska i Jan Borkowski, a jego dyrektorem artystycznym pozostaje niezmiennie Jerzy Satanowski, który jest m.in. autorem muzyki do wielu tekstów najsłynniejszej polskiej Agnieszki. W ostatnich latach konkurs urósł już do rangi festiwalu - dzięki rozmachowi i towarzyszącym mu występom takich artystów, jak Jacek Poniedzielski, Katarzyna Nosowska czy, w zeszłym roku, Stanisław Soyka.

O nieustającej popularności konkursu i, bez wątpienia, o niezmiennej uniwersalności i randze tekstów Osieckiej świadczy fakt, że każdego roku zgłasza się na niego ok. 130 wykonawców. Tegoroczna edycja "Pamiętajmy o Osieckiej" przyciągnęła ich aż 200, z czego 149 przystąpiło do odbywającego się w Warszawie I etapu. Spośród nich Jury w składzie: Jan Borkowski, Agata Passent, Jerzy Satanowski, Adam Sławiński i Magda Smalara do II etapu zakwalifikowało 10 osób, które wzięły udział w trwających cztery dni warsztatach (prowadzonych przez Magdę Smalarę i Jerzego Satanowskiego) oraz koncertach w Teatrze Atelier im. Agnieszki Osieckiej w Sopocie. W ich trakcie uczestnicy walczyli o nagrody: przydzielaną przez trójmiejskich dziennikarzy nagrodę Marszałka Województwa Pomorskiego Mieczysława Struka (I, II i III miejsce), nagrodę Prezydenta Miasta Sopotu Jacka Karnowskiego oraz nagrodę publiczności.

Laureatami XIII edycji konkursu zostali: Joanna Kaczmarek z Wrocławia (I miejsce i 2,5 tys. złotych), Justyna Panfilewicz z Łodzi (II miejsce i 1500 zł) oraz Agata Rożankowska z Bydgoszczy (III miejsce i 1000 zł). Nagrodę publiczności (suma wszystkich głosów oddanych przez każdego widza podczas w sumie siedmiu koncertów), a tym samym zaproszenie do występów w Sopocie w przyszłym roku, otrzymała Eliza Banasik, 17-latka z Gdańska za mocne i dojrzałe wykonanie piosenek "Czarne perfumy" i "Deus ex machina". Otrzymała ona też indywidualną nagrodę przyznaną przez firmę Doraco w wysokości 1500 zł oraz grafikę dawnego Sopotu od Prezydenta Karnowskiego.

Młodym artystom na scenie towarzyszył znakomity zespół Kameleon Hadriana Filipa Tabęckiego.

Mimo że poziom tegorocznej edycji konkursu póki co nie dorównuje zeszłorocznemu, większość uczestników prezentowała bardzo dobre przygotowanie wokalne (a nawet znakomite, jak w przypadku Justyny Panfilewicz, Alicji Omyłki czy Małgorzaty Czaplińskiej) oraz ciekawe interpretacje, nawet na pograniczu aktorskich. Jednak sopockie występy, to dla dziesięciorga finalistów jedynie rozgrzewka przed odbywającym się tradycyjnie w Warszawie finałem, który ma miejsce w Studiu Muzycznym Radiowej Trójki (3 października br) oraz koncertem galowym finalistów, który w tym roku odbędzie się w Och-Teatrze Krystyny Jandy (4 października br). W jego trakcie z recitalem wystąpi Katarzyna Dąbrowska, zdobywczyni I miejsca w IX edycji konkursu.

Tymczasem w sopockim Teatrze Atelier dobiega końca Teatralne Lato - w jego ramach można jeszcze usłyszeć znakomite koncerty i spektakle muzyczne, m.in. recital Hanny Banaszak (pon.-śr., g. 20, 50 zł), "Koncert na głos i ręce" Janusza Radka (czw.-pt. g. 20, 50 zł), "Lady Day" w wyk. Anny Sroki i Włodzimierza Nahornego (21-22 sierpnia, g. 18 i 21, 50 zł), festiwal "Z młodej piersi się wyrwało" (23-24.08, g. 18 i 20) czy premierowy "Świat według Barda" wg scenariusza i w reżyserii Jerzego Satanowskiego (25-29.08, g. 18 i 20, 50 zł).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji