Autorzy

Trwa wczytywanie

Andrzej Bursa

BURSA Andrzej
(ur. 21 marca 1932, Kraków - zm. 15 listopada 1957, Kraków, Polska)
Poeta, prozaik, dramaturg i dziennikarz. Urodził się w rodzinie nauczycielskiej. W czasie okupacji hitlerowskiej uczęszczał w Krakowie do szkoły im. Jana Kantego, a następnie (od 1944) na tajne komplety. Po wojnie kontynuował naukę. W 1947 wstąpił do Związku Walki Młodych. Po rozwodzie rodziców wyjechał w 1947 z ojcem do Wrocławia. Wkrótce wrócił do Krakowa i kontynuował naukę w Liceum im. Jana Kochanowskiego. W 1950 nie zdał matury i przeniósł się do Liceum Sztuk Plastycznych, gdzie zdał maturę eksternistycznie w roku 1951. Rozpoczął studia w Sekcji Dziennikarskiej na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. W połowie roku przeniósł się na filologię bułgarską. W 1952 ożenił się z Ludwiką Szemioth, studentką Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W tym samym roku urodził się ich syn Michał.
Od grudnia 1954 Bursa pracował w redakcji "Dziennika Polskiego", kolejno w dziale rolnym, reportaży i kulturalnym. W 1955 wstąpił do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Ze względu na chorobę matki i konieczność utrzymania domu zrezygnował ze studiów. Zmarł nagle na skutek wrodzonej wady aorty.
Jego pierwszą publikacją był artykuł ">Wesele< miało pobudzić i ostrzec" w "Młodej Rzeczypospolitej" (1947, nr 4). Jako poeta debiutował wierszem "Pod czerwonym sztandarem" (1948), wykonanym jako pieśń na zlocie chórów liceów pedagogicznych we Wrocławiu. W 1952 wstąpił do Koła Młodych przy Związku Literatów Polskich. Wiersz "Głos w dyskusji o młodzieży" w "Życiu Literackim" (nr 19/1954), to była pierwsza publikacja drukiem. W 1957 należał do współzałożycieli pisma artystycznego "Zebra". Brał udział w I Festiwalu Młodej Poezji Polskiej w Poznaniu.
Opublikował zaledwie 37 wierszy i jedno opowiadanie ("Mason"). Na konkursie Listopada Poetyckiego w Poznaniu w 1959 jego wiersze uzyskały wyróżnienie. W 1958 krakowskie Wydawnictwo Literackie wydało "Wiersze", a w 1969 "Utwory wierszem i prozą". W dziesiątą rocznicę śmierci grupa poetycka Barbarus w Krakowie ufundowała nagrodę literacką im. Andrzeja Bursy.
Skecze Bursy pojawiały się w programach Piwnicy pod Baranami, a część utworów była adaptowana na scenę, jak "Karbunkuł - teatr okropności" przez krakowski Teatr Cricot 2 w 1956, "Zwierzęta hrabiego Cagliostro" przez poznański Teatr Atelier w 1958, "Hazard" przez krakowski Teatr Lalki i Maski "Groteska" w 1972. Wystawiono także "Zabicie ciotki", "Ogród Luizy", "Naukę chodzenia", "Ceremonie". Wśród adaptatorów są między innymi Andrzej Dziuk ("Rdza" 1983 i "Ceremonie" 2007) i Edward Wojtaszek ("Nauka chodzenia" 1987).
Twórczość Bursy miała charakter demaskatorski, ale łączyła bunt, brutalność i cynizm z liryzmem.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji