Osoby

Trwa wczytywanie

Katarzyna Aszperger

ASZPERGER Katarzyna, z Rutkowskich (1795 na Li­twie - 25 IX 1835 Warszawa), aktorka, śpiewaczka. Była córką -> Andrzeja Rutkowskiego i -> Karoliny Rutkowskiej, siostrą -> Anieli Starzewskiej, -> Józefy i - Polikseny Rutkowskich i -> Zofii Lasockiej, żoną -> Wojciecha A., matką - Kazimiery A. Uczyła się śpiewu i muzyki i już jako dziecko zaczęła występować na scenie. Ok. 1811 pod nazwiskiem panieńskim śpiewała na scenie niem. w Rydze. Do 1813 należała do zespołu swojego ojca (Witebsk, Mińsk Litewski, Połock), w 1813-14 występowała w t. wileńskim.
2 V 1814 w Wilnie wyszła za mąż za aktora Wojcie­cha A. i odtąd używała jego nazwiska. Wkrótce przeniosła się z mężem do Warszawy, 7 IV 1815 debiu­towała w T. Narodowym w partii Aspazji ("Axur"), zo­stała zaangażowana do t. warsz. i pozostała w zespole do końca życia. Jedynie w 1817 wyjeżdżała na występy gościnne do Wilna. Ostatni raz wystąpiła w t. warsz. 3 I 1835 w roli Ludwiki ("Król duchów alpejskich").
W. Krogulski napisał, że była to "wybitna artystka dramatyczna, zajmująca pierwsze role w operach polskich jak również w melodramatach i komediach. Piękny i miły głos, dużo uczucia, gra wyborna". W operach śpiewała takie partie jak: Rozyna ("Cyrulik sewilski"), Róża ("Czerwony kapelusik"), Diabełek ("Dzwonek"), Anna ("Biała dama"), Agata ("Wolny strzelec"); grała m.in. Anu­się ("Szkoła żon"), a nawet Ofelię ("Hamlet").
Bibl.: Estreicher: Historia sceny warsz. s. 29; PSB I (L. Simon); Recenzje Iksów; Sowiński: Słownik muzyków; Wójcicki: Po­wązki; Gaz. warsz. 1835 nr 261; Kłosy 1883 nr 929 (il.); Kur. warsz. 1835 nr 256; Chomiński; Jasiński; Krogulski.
Ikon.: NN: A. jako Diabełek (Dzwonek), lit., L.A.Dmuszewski: Dzieła dramatyczne t. VII, Warszawa 1823.
Źródło: Słownik Biograficzny Teatru Polskiego 1765-1965, PWN Warszawa 1973

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji