Osoby

Trwa wczytywanie

Maria Marianna Nowakowska

NOWAKOWSKA Maria, Marianna, z Łapińskich (paź­dziernik 1845 Warszawa - 21 II 1891 Warszawa), ak­torka. Była córką Augusta Łapińskiego i Agnieszki z Romankiewiczów, siostrą -> Walerii Niewiarowskiej. Do 1869 występowała pod nazwiskiem panieńskim. By­ła uczennicą L. Halpertowej, J. Królikowskiego, J. Rychtera i J.T.S. Jasińskiego. Już w 1862 debiutowała na scenie warsz. w roli Marco ("Kobiety z kamienia"), nie została jednak zaangażowana. W grudniu 1862 wystąpi­ła w Krakowie grając rolę tyt. w "Adriannie Lecouvreur". Przyjęta życzliwie, została zaangażowana i do 1865 wy­stępowała w t. krakowskim. 28 I 1865 debiutowała po­nownie na scenie warsz.; grała rolę Doris Quinault ("Narcyz Rameau") i została przyjęta do zespołu dramatu WTR. Do 1869 grała w T. Rozmaitości, początkowo przede wszystkim role amantek i bohaterek, m.in. Ama­lię ("Zbójcy"), Sarę ("Salomon"), Porcję ("Kupiec wenecki"), Gertrudę ("Hamlet"), Amelię ("Mazepa"), Helenę ("Helena de la Seigliere"), Hipolitę ("Sen nocy letniej"). Do najlep­szych jej ról zaliczano Księżnę Zofię ("Żydzi") i Królową Annę ("Szklanka wody"). Jak pisał J. Kotarbiński, "pięk­ne, niebieskie oko artystki, twarz regularna i szlachet­na, profil wyrazisty z rzymskim nosem, głos silny z ma­towym przydechem, te świetne warunki przyrodzone nie szły jednak w parze z wybitnym talentem". Stopnio­wo więc obejmowała role drugoplanowe i pozostała na scenie warsz. tzw. siłą użyteczną. 15 VII 1869 poślubiła urzędnika Ryszarda Nowakowskiego, opuściła scenę i zamieszkała w Radomiu. Do pracy w t. wróciła w 1872; używała odtąd nazwiska męża. W sez. 1872/73 występowała w t. w Poznaniu; 18 VI 1873 w t. lwow. grała gościnnie rolę tyt. w "Adriannie Lecouvreur"; następ­nie występowała w Warszawie: początkowo w t. ogr. Alhambra, a od sierpnia w T. Rozmaitości. 13 IX 1873 została ponownie zaangażowana do zespołu dramatu WTR. Na scenie warsz. występowała do zgonu; grała już tylko role drugoplanowe, przeważnie charaktery­styczne, m.in. stare panny i dewotki. Role z tego okresu to m.in. Hrabina Pennmarch ("Dwa światy"), Petronela ("Mąż z grzeczności"). Zmarła na serce w czasie przedsta­wienia "Marii Stuart" F. Schillera (grała rolę Anny Ken­nedy).
Bibl.: Estreicher: Teatra II s. 563; Hahn: Shakespeare w Pols­ce; Kotarbiński: Aktorzy i aktorki s. 151-152; Pepłowski: Teatr we Lwowie I; EMTA 1891 nr 387 (il.); Akt zgonu 1897/22 z parafii Przemienienia Pańskiego, USC Warszawa-Śródmieś­cie; Chomiński; Jasiński.
Ikon.: W. Walkiewicz: Portret, lit.- MNWarszawa (także repr. Mucha 1875 nr 43); Fot. pryw. i w rolach - IS PAN, MTWarszawa.
Źródło: Słownik Biograficzny Teatru Polskiego 1765-1965, PWN Warszawa 1973

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji