Piotr Czajkowski
Dziadek do orzechów i Król Myszy
- utwór
- Dziadek do orzechów ( )
- miejsce premiery
-
Teatr Wielki-Opera Narodowa, Warszawa
Sala Moniuszki
- data premiery
- 25 listopada 2011
- libretto
- Marius Petipa według opowieści Ernsta Theodora Amadeusa Hoffmanna
- adaptacja
- Toer van Schayk Wayne Eagling
- choreografia
- Toer van Schayk Wayne Eagling
- dyrygent
- Evgeny Volynsky
- scenografia i kostiumy
- Toer van Schayk
- światło
- Bert Dalhuysen
- asystent choreografa
- Steven Etienne Natalia Hoffmann Caroline Iura Joseph Kerwin Jarmo Rastas
- baletmistrz-korepetytor
- Sergey Basalaev Stéphane Dalle Anita Kuskowska Walery Mazepczyk Kalina Schubert Renata Smukała
- asystent dyrygenta
- Grzegorz Berniak
- asystent choreografa
- Ruud Lutgens
- asystent scenografa
- Wacław Ostrowski Tijana Tyski Jadwiga Wóycicka
- akompaniator baletu
- Jerzy Jarawka Marcin Mazurek Sergey Morozov Paulina Nosek
- opieka artystyczna nad uczniami Szkoły Baletowej
- Łukasz Gruziel Henryk Czarnowski
- przygotowanie chóru dziecięcego
- Danuta Chmurska
Obsada
- Klara
- Aleksandra Liashenko
- Książę
- Maksim Wojtiul
- Dziadek do orzechów
- Vladimir Yaroshenko
- Luiza, starsza siostra Klary
- Magdalena Ciechowicz
- Jaś, młodszy brat Klary
- Paweł Koncewoj
- Drosselmeyer
- Sergey Basalaev
- Król Myszy
- Jacek Tyski
- Mała Klara
- Lena Obłuska
- Mały Jaś
- Bartosz Białowąs
- Pani Hitzig, matka Klary
- Dominika Krysztoforska
- Pan Hitzig, ojciec Klary
- Wojciech Ślęzak
- Babcia Klary
- Anna Białecka
- Dziadek Klary
- Walery Mazepczyk
- E.T.A. Hoffmann
- Sergey Popov
- Faun
- Adam Kozal
- Faun
- Raphael Rautureau
- Faun
- Viktor Banka
- Don Juan
- Bartosz Anczykowski
- Generał
- Robert Bondara
- Marysia, pokojówka
- Anita Kuskowska
- Św. Mikołaj
- Tomasz Nerkowski
- Anioł
- Beniamin Citkowski
- Diabeł
- Kristóf Szabó
- Księżniczka Magicznej Latarni
- Agnieszka Pietyra
- Książę Magicznej Latarni
- Bartosz Zyśk
- Śnieżynki
- Anna Lorenc
- i zespół baletowy
- Mechanicy
- Robert Gabdullin
- Taniec jota
- Karolina Jupowicz
- i zespół baletowy
- Taniec arabski
- Robert Bondara
- i zespół baletowy
- Taniec chiński
- Yuka Ebihara
- i zespół baletowy
- Taniec rosyjski
- Dominika Krysztoforska
- i zespół baletowy
- Taniec grecki
- Magdalena Ciechowicz
- Walc Kwiatów
- Maria Żuk
- oraz zespół baletowy
- Uczniowie Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Romana Turczynowicza, chór dziecięcy, statyści