reżyseria
Wowo Bielicki, choreografia
Witold Gruca, libretto
Danuta Baduszkowa, asystent reżysera
Danuta Knoppówna, kierownictwo muzyczne
Henryk Czyż, libretto
Henryk Czyż, muzyka
Henryk Czyż, asystent dyrygenta
Mieczysław Nowakowski, przygotowanie chóru
Henryk Wojnarowski, przygotowanie chóru
Zofia Urbanyi-Świrska, przygotowanie solistów
Jerzy Smoczyński, przygotowanie solistów
Renata Humen.
Obsada:
Poeta - Edmund Fetting, Ekspert - Jerzy Kulesza, Ekspert - Józef Wojtan, Robert - Eugeniusz Banaszczyk, Robert - Zdzisław Klimek, Beger - Robert Młynarski, Beger - Władysław Skoraczewski, Korda - Witold Borkowski, Korda - Bogusław Wolczyński, Kurowski - Jan Góralski, Kurowski - Władysław Jurek, Ewa - Jadwiga Dzikówna, Ewa - Anna Malewicz, Białowłosa - Agnieszka Kossakowska, Białowłosa - Barbara Nieman, Białowłosa - Zofia Rudnicka, Białowłosa - Bogna Sokorska, Chłopiec, Młodzieniec z lirą, Policjant - Bogdan Paprocki, Chłopiec, Młodzieniec z lirą, Policjant - Kazimierz Pustelak, Krzysztof - Jerzy Kulesza, Krzysztof - Bernard Ładysz, Konferansjer - Mieczysław Bagiński, Konferansjer - Bogusław Wolczyński, Fotoreporterzy - Czesław Akucewicz, Fotoreporter - Mieczysław Bagiński, Fotoreporter - Jerzy Dan, Fotoreporter - Benon Dymecki, Fotoreporter - Jan Dąbrowski, Fotoreporter - Ryszard Majka, Fotoreporter - Bogdan Kamiński, Fotoreporter - Marek Pawlicki, Fotoreporter - Janusz Pietrzak, Fotoreporter - Henryk Rutkowski, Dziennikarze - Hipolit Arcichowski, Dziennikarz - Klemens Czekała, Dziennikarz - Janusz Dyga, Dziennikarz - Zenon Gruszka, Dziennikarz - Julian Kowalczyk, Dziennikarz - Stanisław Kuczewski, Dziennikarz - Wiesław Kuźmiak, Dziennikarz - Henryk Łukasiewicz, Dziennikarz - Stanisław Niebudek, Dziennikarz - Borys Mularczyk, Dziennikarz - Marian Rajzer, Dziennikarz - Witold Sosnowski, Dziennikarz - Tadeusz Urban, Sprawozdawca telewizyjny - Edward Najda, Sprawozdawca telewizyjny - Michał Stojek, Sprawozdawca radiowy - Mieczysław Bagiński, Sprawozdawca radiowy - Henryk Rutkowski, Delegaci rzeczoznawcy - Zbigniew Adamski, Delegat rzeczoznawca - Mirosław Gralak, Delegat rzeczoznawca - Ryszard Iliński, Delegat rzeczoznawca - Tadeusz Jarzębski, Delegat rzeczoznawca - Kazimierz Maniszewski, Delegat rzeczoznawca - Zbigniew Zalewski, Przedstawiciel ministerstwa - Jan Góralski, Przedstawiciel ministerstwa - Witold Zalewski, Gazeciarze - Witalis Hoduń, Gazeciarz - Edward Jabłoński, Gazeciarz - Władysław Karbowiak, Gazeciarz - Zdzisław Lichowski, Gazeciarz - Marian Pęciński, Gazeciarz - Ludwik Szul, Mieszkańcy złotej krainy - Bożena Gadzińska, Mieszkanka złotej krainy - Krystyna Mazurówna, Mieszkanka złotej krainy - Izabella Owocówna, Mieszkaniec złotej krainy - Zygmunt Sidło, Mieszkaniec złotej krainy - Roman Kerson, Mieszkaniec złotej krainy - Janusz Smoliński, Mieszkanka złotej krainy - Henryka Buczek, Mieszkanka złotej krainy - Danuta Dutkówna, Mieszkanka złotej krainy - Anna Gochówna, Mieszkanka złotej krainy - Krystyna Janowska, Mieszkanka złotej krainy - Krystyna Kabalewska, Mieszkanka złotej krainy - Maria Kocik, Mieszkanka złotej krainy - Wiesława Latkowska, Mieszkanka złotej krainy - Bożena Mirkowicz, Mieszkanka złotej krainy - Irena Mrówczyńska, Mieszkanka złotej krainy - Teresa Nikodem, Mieszkanka złotej krainy - Wiesława Olkiewicz, Mieszkanka złotej krainy - Elżbieta Spratek, Mieszkanka złotej krainy - Elżbieta Trzcińska, Mieszkanka złotej krainy - Krystyna Zgórska, Mieszkanka złotej krainy - Barbara Zielińska, Mieszkaniec złotej krainy - Marek Almert, Mieszkaniec złotej krainy - Mieczysław Bagiński, Mieszkaniec złotej krainy - Jerzy Dan, Mieszkaniec złotej krainy - Rajmund Dawidziuk, Mieszkaniec złotej krainy - Benon Dymecki, Mieszkaniec złotej krainy - Jan Dąbrowski, Mieszkaniec złotej krainy - Bogdan Kamiński, Mieszkaniec złotej krainy - Józef Kunicki, Mieszkaniec złotej krainy - Ryszard Majka, Mieszkaniec złotej krainy - Czesław Mette, Mieszkaniec złotej krainy - Jan Morawski, Mieszkaniec złotej krainy - Wojciech Nejman, Mieszkaniec złotej krainy - Zbigniew Nowocień, Mieszkaniec złotej krainy - Zbigniew Polański, Mieszkaniec złotej krainy - Henryk Rutkowski, Mieszkaniec złotej krainy - Grzegorz Strzelczyk, Mieszkanka złotej krainy - Jolanta Wilkońska, Mieszkanka złotej krainy - Halina Witkowska, Posągi - Barbara Barska, Posąg - Anna Gochówna, Posąg - Barbara Leśniewska, Posąg - Elżbieta Trzcińska, Posąg - Olga Oleszkiewicz, Posąg - Elżbieta Spratek, Posąg - Hanna Wopińska, Posąg - Marek Almert, Posąg - Rajmund Dawidziuk, Posąg - Bogdan Kamiński, Posąg - Czesław Mette, Posąg - Zbigniew Polański, Posąg - Janusz Sijka, Posąg - Grzegorz Strzelczyk, Panie - Marta Bokota, Pani - Aleksandra Borsch, Pani - Krystyna Bukowska, Pani - Maria Kocik, Pani - Bożena Mirkowicz, Pani - Irena Mrówczyńska, Pani - Jolanta Wilkońska, Pani - Hanna Wopińska, Pani - Barbara Zielińska, Pani - Krystyna Zgórska, Damy - Krystyna Bukowska, Dama - Marta Bokota, Dama - Ryszarda Gozdowska, Dama - Irena Ładowska, Dama - Danuta Szorcówna, Panowie - Rajmund Dawidziuk, Pan - Jan Dąbrowski, Pan - Bogdan Kamiński, Pan - Ryszard Majka, Pan - Ludwik Małecki, Pan - Janusz Pietrzak, Pan - Henryk Rutkowski, Pan - Ryszard Semenicki, Pan - Janusz Sijka, Pan - Grzegorz Strzelczyk, Pan - Jan Morawski, Pan - Wojciech Nejman, Pan - Zbigniew Nowocień, Pan - Marek Pawlicki, Klarnet - Wacław Gaworczyk, Klarnet - Stanisław Szymański, Klarnet - Janusz Smoliński, Melodia - Barbara Olkusznik, Melodia - Bożena Zielińska, Kwiaciarka - Henryka Buczek, Sny - Henryka Buczek, Sen - Danuta Dutkówna, Sen - Anna Gochówna, Sen - Krystyna Janowska, Sen - Krystyna Kabalewska, Sen - Elżbieta Trzcińska, Sen - Marek Almert, Sen - Rajmund Dawidziuk, Sen - Jan Dąbrowski, Sen - Józef Kunicki, Sen - Zbigniew Nowocień, Sen - Zbigniew Polański, Siostry Struks - Henryka Buczek, Siostra Struks - Marta Bochenek, Siostra Struks - Jadwiga Kostrzemska, Siostra Struks - Halina Witkowska, Ślepiec, Trębacz, Wirtuoz, Fortepian - Witold Gruca, Ślepiec, Trębacz, Wirtuoz, Fortepian - Andrzej Ludwicki, Ślepiec, Trębacz, Wirtuoz, Fortepian - Stanisław Szymański, Dogmatycy - Klemens Czekała, Dogmatyk - Mirosław Gralak, Dogmatyk - Ryszard Iliński, Dogmatyk - Tadeusz Klimkowski, Dogmatyk - Julian Kowalczyk, Dogmatyk - Wiesław Kuźmiński, Dogmatyk - Marian Rajzer, Dogmatyk - Roman Saar, Dogmatyk - Ludwik Szul, Band - Gubała Ryszard, Członek bandu - Płaza Marian, Członek bandu - Jerzy Smoczyński, Członek bandu - Tuszewski Ryszard.
Premiera: 24 listopada 1962.
|
dyrygent
Mieczysław Mierzejewski, kierownictwo muzyczne
Mieczysław Mierzejewski, przekład
Mieczysław Mierzejewski, scenografia
Jadwiga Przeradzka, przygotowanie chóru
Henryk Wojnarowski, przygotowanie solistów
Anna Pawluk, asystent dyrygenta
Bogusław Madey, inscenizacja
Lia Rotbaumówna, reżyseria
Lia Rotbaumówna, scenografia
Aleksander Jędrzejewski, przygotowanie chóru
Zofia Urbanyi-Świrska, asystent reżysera
Piotr Widlicki, przygotowanie solistów
Anna Skowrońska, przekład
Mirosław Łebkowski, przekład
Stanisław Werner, libretto
von Hofmannsthal Hugo.
Obsada:
Marszałkowa - Krystyna Jamroz, Marszałkowa - Hanna Rumowska, Marszałkowa - Halina Słoniowska, Baron Ochs - Edmund Kossowski, Baron Ochs - Edward Pawlak, Oktawian - Anna Malewicz, Oktawian - Krystyna Szczepańska, Faninal - Jerzy Kulesza, Faninal - Robert Młynarski, Zofia, jego córka - Agnieszka Kossakowska, Zofia - Zofia Rudnicka, Marianna - Jadwiga Dzikówna, Marianna - Halina Słonicka, Valzacchi - Jan Góralski, Valzacchi - Witold Zalewski, Annina - Bożena Brun-Barańska, Annina - Irena Ślifarska, Komisarz policji - Antoni Dutkiewicz, Komisarz policji - Stanisław Michoński, Notariusz - Władysław Jurek, Notariusz - Władysław Skoraczewski, Śpiewak włoski - Bogdan Paprocki, Śpiewak włoski - Kazimierz Pustelak, Oberżysta - Ryszard Tarasewicz, Oberżysta - Witold Zalewski, Mistrz ceremonii u Faninala - Ryszard Tarasewicz, Mistrz ceremonii u Faninala - Witold Zalewski, Mistrz ceremonii u Marszałkowej - Ryszard Iliński, Mistrz ceremonii u Marszałkowej - Stanisław Kacprzak, Modystka - Jadwiga Czubak, Modystka - Halina Jankowska, Handlarz zwierząt - Tadeusz Klimkowski, Handlarz zwierząt - Julian Kowalczyk, Stangret - Wiesław Kuźmiak, Stangret - Tadeusz Zgórski, Stróż - Mieczysław Hautz, Stróż - Stanisław Niebudek.
Premiera: 30 grudnia 1962.
|