Artykuły

"Wacława dzieje" w Słupskim Teatrze Dramatycznym

Słupski Teatr Dramatyczny zainaugurował sezon artystyczny 1980/81 przedstawieniem poeomatu dramatycznego Stefana Garczyńskiego "Wacława dzieje" w reżyserii Marka Grzesińskiego. Utwór ukazany polskiemu widzowi w roku 1973 w Teatrze Narodowym przez Adama Hanuszkiewicza uznano w ostatnich latach jako dzieło wybitne, tak jak niewątpliwie wybitny był zapomniany przez potomnych młody poeta, uczestnik Powstania Listopadowego Stefan Garczyński. Adam Mickiewicz nazwał ten poemat "najrozleglejszym utworem filozoficznym pomiędzy wszystkimi, jakie są w językach słowiańskich".

Należałoby dodać, że bohater Garczyńskiego, Wacław, typowy dla ówczesnego tragicznego losu młodego pokolenia Polaków, ożył w poetyckich strofach jeszcze przed wybuchem Powstania Listopadowego, przed Mickiewiczowskim Gustawem - Konradem czy Kordianem Słowackiego.

Słupskie przedstawienie dramatu romantycznego, niezwykle sugestywnego w swej symbolice, spotkało się z dużym zainteresowaniem miłośników teatru. Słowa uznania należą się młodemu zespołowi aktorskiemu składającemu się w większości z absolwentów warszawskiej PWST z ostatnich dwóch lat. Muzykę do tego widowiska napisał Jerzy Satanowski.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji