Artykuły

Wiedeń. Pokaz "Gliwickich lat Tadeusza Różewicza"

Dzięki dokumentowi Krzysztofa Korwin-Piotrowskiego i Marii Dębicz ludzie w całej Europie dowiadują się, że Tadeusz Różewicz napisał wiele swoich największych dzieł w Gliwicach. We wtorek obejrzą go goście pokazu w Wiedniu.

Film "Gliwickie lata Tadeusza Różewicza" opowiada historię niemal 20 lat spędzonych przez wybitnego poetę nad Kłodnicą. Przyjechał tam z dwóch powodów. Najważniejszym była miłość, bo to właśnie w Gliwicach Różewicz się ożenił. Poza tym jednak chciał uciec od szalejącego socrealizmu i zaszyć się na prowincji. Te peryferia okazały się dla niego bardzo twórcze - napisał tu swoje najważniejsze dramaty, choćby "Kartotekę", "Grupę Laokoona", "Naszą małą stabilizację" czy "Stara kobieta wysiaduje", i niezliczone wiersze.

Z Gliwic wyruszył też w świat, podróżując do swoich zagranicznych tłumaczy i wydawców. To również pokazują "Gliwickie lata...". Sfinansowany przez miasto film, który miał premierę w lutym 2009 roku, wielu ludziom otworzył oczy. - Wielu widzów było zdziwionych, gdy dowiedzieli się, jak ważne dla Różewicza były Gliwice. Nawet wielu naukowców nie wiedziało, że tam napisał "Kartotekę" - mówi Korwin-Piotrowski. Jego dokument, podobnie jak kiedyś Różewicz, pojechał w świat. Jako najbardziej aktualny i pełny film o twórczości poety jest zapraszany do polskich teatrów i za granicę. W marcu w warszawskim Teatrze Dramatycznym został wyświetlony z okazji 50-lecia premiery "Kartoteki". Oglądano go już w Berlinie, a we wtorek będzie częścią panelu o poezji Różewicza w Stacji Naukowej Polskiej Akademii Nauk w Wiedniu. A to dopiero początek. Już czekają na niego w Duesseldorfie i Nowym Jorku. Na pewno zostanie pokazany w Radomsku (tam Różewicz się urodził), we Wrocławiu (z okazji 90. urodzin poety), ponownie w Warszawie i w Łodzi, gdzie ma dostać doktorat honoris causa.

- Moim marzeniem jest nakręcenie drugiej części. Chciałbym, żeby powstała część poświęcona latom wrocławskim Różewicza - mówi Korwin-Piotrowski. Gdyby się to udało, powstałby biograficzny dyptyk opisujący dotychczasowe życie i twórczość Różewicza.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji