Artykuły

Białystok. Stowarzyszenie Miast Przyjaznych Lalkarstwu

Miasta z dwunastu państw z całego świata od przyszłego roku będą tworzyły międzynarodową organizację skupiającą ośrodki przyjazne lalkarstwu. Polskę będzie reprezentował Białystok i działający w tym mieście Białostocki Teatr Lalek, znany w kraju i za granicą.

Do Stowarzyszenia Miast Przyjaznych Lalkarstwu (AVIAMA - skrót od nazwy w języku francuskim) zostały zaproszone miasta, które są ważnymi ośrodkami lalkarskimi w swoich krajach. To m.in.: San Martin (Argentyna), Ida (Japonia), Bochum (Niemcy), Sankt Petersburg (Rosja), Pilzno (Czechy), czy Segowia (Hiszpania).

Pod koniec września we Francji, w mieście Charleville-Mezieres, w którym działa jeden z najważniejszych na świecie teatrów lalkarskich, a którego mer jest inicjatorem stowarzyszenia, miało miejsce pierwsze, "robocze", spotkanie. Przedstawiciele władz poszczególnych miast przyjęli wtedy wspólną deklarację powołania organizacji. Jej głównym celem ma być promowanie miast oraz ich kultury.

Stowarzyszenie będzie skupiało ośrodki, w których, jak podkreślił dyrektor Białostockiego Teatru Lalek Marek Waszkiel (na zdjęciu), lalkarstwo jest istotnym elementem rozwoju. Podkreślił, że lalki, jako drobny element kultury, mają być "wahadłem" do rozwoju współpracy między miastami. Waszkiel powiedział, że środowisko lalkarskie, mimo że jest małe, otwiera pewną perspektywę dla spotkań i porozumień nie tylko kulturalnych, ale też np. biznesowych.

Zaznaczył jednak, że unia miast lalkarskich nie jest stowarzyszeniem artystów ani teatrów. - To stowarzyszenie miast. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby prezydenci miast siedząc przy wspólnym stole, prezydent Białegostoku i prezydent Idy w Japonii, czy Sankt Petersburga, zastanowili się, czy nie łączą ich wspólne interesy - dodał dyrektor teatru.

Fakt, że Białystok znalazł się w stowarzyszeniu, według Waszkiela, jest bardzo ważny. - Nie mamy na co dzień kontaktów z różnymi ważnymi, często mniejszymi od Białegostoku, miastami, ale stawiającymi także na teatr lalek. Zaletą niezwykłą jest fakt, że w Białymstoku teatr lalek jest jednym z emblematycznych działań - zaznaczył.

Waszkiel powiedział, że Białystok jest istotnym miejscem na mapie teatrów lalkarskich w kraju. Kształci lalkarzy "od zera" w Akademii Teatralnej, której absolwenci pracują w grupach teatralnych w całym kraju. - Wszystkie teatry lalek w Polsce żyją z Białegostoku - podkreślił. Ważnym punktem jest skupiający środowisko lalkarskie - Białostocki Teatr Lalek, który zbiera liczne międzynarodowe nagrody, czy organizowany przez teatr od kilku lat Międzynarodowy Festiwal Szkół Lalkarskich.

Dodatkowo Białystok promowany jest przez działalność kilku zespołów lalkarskich, jak Malabar Hotel, czy K3, które, jak powiedział Waszkiel, wyrosły z tego miasta, ale występują głównie poza jego granicami. - Jest to taka młoda siła, która procentuje na zewnątrz - dodał.

Do końca tego roku ma być stworzona "baza danych" o wszystkich miastach działających w stowarzyszeniu. Na przyszły rok zaplanowana jest prezentacja tych miast na międzynarodowym festiwalu teatralnym w Idzie w Japonii.

Stowarzyszenie ma być zarejestrowane w styczniu 2011 roku. We wrześniu przyszłego roku, w ramach 50. rocznicy światowego Festiwalu Teatrów Lalkarskich w Charleville-Mezieres we Francji, ma nastąpić oficjalne podpisanie i otwarcie stowarzyszenia przez prezydentów wszystkich miast.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji