Artykuły

Ostatnie słowa Kane

Na afisz teatru Rozmaitości wraca nazwisko Sary Kane. Nie umilkły prasowe odgłosy po premierze "Oczyszczonych" w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego, a zbliża się premiera "4.48 Psychosis" Sary Kane w inscenizacji Grzegorza Jarzyny. Spektakl powstał w koprodukcji Rozmaitości z Teatrem Polskim w Poznaniu i jako pierwsi "artystyczny testament" brytyjskiej autorki obejrzeli poznańscy widzowie.

"4.48 Psychosis" to studium depresji i manii samobójczej autorki. Zapis jej ostatnich myśli, monologów wewnętrznych i wyimaginowanych rozmów. Kane popełniła samobójstwo 20 lutego 1999 roku w toalecie szpitala psychiatrycznego, w którym próbowano leczyć ją z pogłębiającej się depresji.

Odeszła w momencie, gdy jej teksty zaczęły wzbudzać coraz większe zainteresowanie teatrów i krytyki. Była współpracowniczką Royal Court, londyńskiego teatru, gdzie miała miejsce prapremiera jej pierwszej dużej sztuki "Zbombardowani" (reżyseria James McDonald). Jej debiut okazał się wstrząsem dla londyńskiej publiczności. Chorobliwie drastyczne obrazy seksu i przemocy, brutalność języka, wynaturzeni bohaterowie - wszystko to stało się niezmiennym elementem jej dramaturgii. Kane fascynował problem gwałtu na własnej psychice, samoupokorzenie i emocjonalne wyniszczenie. Najbardziej egzaltowani wyznawcy jej twórczości porównywali ją z Szekspirem. Mnożenie tego typu piramidalnych głupstw spowodowała nagła śmierć Kane, która podgrzała atmosferę wokół jej osoby i pisarstwa. Od 1999 roku datuje się wysyp przedstawień sztuk Sarah Kane na europejskich scenach. "Zbombardowanych" wystawiano w Niemczech, Austrii, Belgii i we Włoszech. W Polsce po raz pierwszy sięgnęli po ten dramat Paweł Łysak i Paweł Wodziński, czyli Towarzystwo Teatralne. "Oczyszczonych" wyreżyserował między innymi wybitny inscenizator z obszaru niemieckojęzycznego teatru - Peter Zadek.

W "4.48 Psychosis" zobaczymy dwójkę znakomitych aktorów: Magdalenę Cielecką i Mariusza Benoit. Scenografię zaprojektowała Małgorzata Szczęśniak, muzykę skomponował Paweł Mykietyn i Piotr Domiński.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji