Artykuły

Warszawa. "Teatra Polskie" najlepszą książką akademicką

Książka "Teatra Polskie. Historie" Dariusza Kosińskiego wydana przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego wspólnie z Wydawnictwem Naukowym PWN otrzymała Nagrodę Główną w konkursie na najlepszą książkę akademicką i naukową ACADEMIA 2010.

Do tegorocznej edycji tego prestiżowego konkursu zostało zgłoszonych 50 książek. Wyboru dokonało jury złożone z wybitnych postaci środowiska akademickiego i wydawniczego: Jerzy Burski, Agat - Studio graficzne, Piotr Dobrołęcki, "Magazyn Literacki Książki", prof. Janusz Dyduch, Naczelna Organizacja Techniczna, Andrzej Jerzmanowski, Uniwersytet Warszawski, Ewa Maciuszko, Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego, Henryk Podolski, Stowarzyszenie Wydawców Szkół Wyższych, prof. Grzegorz Sędek, Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej, Instytut Psychologii PAN.

Wręczenie Nagrody Głównej - symbolicznego czeku na druk 150 000 stron - odbyło się 20 października podczas Wieczoru Wystawców w Pałacu Prymasowskim, zorganizowanego w ramach Targów Książki Akademickiej i Naukowej w Warszawie.

Patronat honorowy nad Targami ACADEMIA 2010 objęli: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski, Prezydent m. st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, Przewodnicząca Rady m.st. Warszawy Ewa Malinowska-Grupińska, Konferencja Rektorów Uczelni Warszawskich, Polska Izba Książki, Stowarzyszenie Wydawców Szkół Wyższych, Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich i Polskie Towarzystwo Wydawców Książek.

..............................................................................................................................

"Teatra Polskie. Historie" to pierwsza od trzydziestu lat pełna synteza historii teatru polskiego.

Z recenzji wydawniczych:

"Najważniejszą innowacją w ujęciu Kosińskiego jest wydatne rozszerzenie pola badanych zjawisk - praktycznie na wszystkie ważne widowiska kulturowe, którym nadaje miano "teatra". Tego dotąd polska historia teatru - w każdym razie z takim rozmachem - nie praktykowała. To, co w ortodoksyjnych ujęciach historyczno-teatralnych znajdowało się niekiedy zaledwie na marginesie, a co w kulturze polskiej odegrało oryginalną i niejednokrotnie pierwszorzędną rolę, Kosiński przesunął na należne miejsce. Czyż nie po to właśnie pisze się - wciąż i wciąż na nowo - historię?"

prof. dr hab. Leszek Kolankiewicz

"Autor monografii Teatra polskie. Historie postawił sobie za cel ambitne zadanie opowiedzenia historii polskiego teatru w sposób zgodny z najnowszym stanem wiedzy światowej teatrologii, a zarazem z pełną świadomością subiektywności tej wersji i jej eksplikacji.

Pięć części, z których składa się książka to pięć narracji wyodrębnionych ze splątanego nurtu wydarzeń autorytatywnym gestem, pod odmiennym kątem prezentujących z jednej strony to, co jako "obiektywną" historię opowiadał w Krótkiej historii teatru polskiego Zbigniew Raszewski, z drugiej uzupełniających tamte dzieje o to, co do tej pory pozostawało nieuwzględnioną przez rasowych historyków teatru dziedziną badań etnografów, antropologów, socjologów, politologów."

prof. dr hab. Małgorzata Sugiera

"Książka Dariusza Kosińskiego z pewnością wywoła dyskusję. Mam wrażenie, że z takim zamysłem została napisana. Wymiana zdań powinna być nadzwyczaj owocna, przyczynić się do rozwoju badań nad polskim teatrem.

Autor ma dostatecznie różnorodne, bezdyskusyjnie bogate, doświadczenie badawcze, wiedzę i odwagę pozwalające stawiać oryginalne tezy i hipotezy, a jego przemyślenia nie ograniczają się do wybranych epok, pojedynczych zjawisk oraz twórców, lecz dotyczą procesów rozwojowych kultury, a w niej zmiennego miejsca teatru. Kosiński ma umiejętność spokojnego, rzeczowego rozpatrywania konsekwencji pojawiania się nowych zjawisk dla bytu, sposobu istnienia, przemian form tradycyjnych. Stara się zrozumieć, objaśnić zachodzące procesy, wskazać ich mechanizmy, genezę - bez uprzedzeń, z nadzieją rodzenia się nowych wartości. Teatr, kultura to dla niego zjawiska w nieustannym ruchu.

Teatr polskie. Historie, napisane z wewnętrznej potrzeby, jako osobista wypowiedź Dariusza Kosińskiego, w praktyce będą funkcjonowały jako podręcznik historii polskiego teatru, szerzej, polskich przedstawień aż do roku 2008."

prof. dr hab. Jan Michalik

Dariusz Kosiński (ur. 1966), profesor nadzwyczajny w Katedrze Dramatu Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Zajmuje się wieloma tematami i dziedzinami: historią i teorią sztuki aktorskiej XIX wieku (Sztuka aktorska w polskim piśmiennictwie teatralnym XIX wieku, Kraków 2003; Dramaturgia praktyczna. Polska sztuka aktorska XIX wieku w piśmiennictwie teatralnym swej epoki, Kraków 2005), dziejami polskiej tradycji teatralnej, którą nazywa polskim teatrem przemiany (poświęcona jej książka ukazała się nakładem Instytutu im. Grotowskiego we Wrocławiu w 2007), dokonaniami jej najważniejszych twórców (między innymi wspólne z Ireneuszem Guszpitem edycje pism Juliusza Osterwy, książka Grotowski. Przewodnik, Wrocław 2009), interpretacją dramatu (książka Sceny z życia dramatu, Kraków 2004). Jest też autorem i współautorem prac syntetycznych (Słownik wiedzy o teatrze, Bielsko-Biała 2005; Słownik teatru, Kraków 2006). W styczniu roku 2010 objął funkcję zastępcy dyrektora Instytutu im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu. Współpracuje jako krytyk i eseista z miesięcznikami "Dialog" i "Teatr". Jest członkiem Rady Naukowej Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. Mieszka z rodziną w Nowym Targu, podróżuje środkami komunikacji publicznej.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji