Artykuły

Warszawa. Zelenka Glińskiej w Dramatycznym

Istnieje jedna sprawdzona metoda, żeby kobieta wróciła do ciebie. Musisz zapakować się do kartonu i posłać na jej adres jako paczkę. Najlepsza czeska sztuka 2001 r. 1 kwietnia na scenie Teatru Dramatycznego.

"Opowieść o zwyczajnym szaleństwie" to katalog absurdalnych zdarzeń i przedziwnych zbiegów okoliczności. Życie mieszkańców Pragi - Piotra, jego przyjaciół i rodziny, wypada ze zwykłych torów, kiedy zaczynają zdawać sobie sprawę, że tak naprawdę są samotni i niekochani. Żeby to zmienić, zaczynają realizować coraz bardziej zwariowane pomysły. Poszukując utraconej normalności coraz bardziej popadają w szaleństwo.

Autor sztuki Petr Zelenka to reżyser, scenarzysta i dramatopisarz. Stworzył filmy: "Mnága - Happy End" (1996), "Guzikowcy" (1997) i "Rok diabła" (2002), nagrodzony Grand Prix Festiwalu w Karlovych Varach. Napisał scenariusz do filmu "Samotni" (2000) wyróżnionego m.in. Nagrodą Publiczności MFF Warszawa i MFF Saloniki. Jego dramat "Opowieść o zwyczajnym szaleństwie" (2001) uznano w Czechach za najlepszą sztukę roku.

Agnieszka Glińska jest reżyserką teatralną, laureatką nagrody im. Leona Schillera i "Paszportu" tygodnika Polityka. Od czasu reżyserskiego debiutu na początku lat 90. stworzyła serię głośnych spektakli przedstawiających zawikłane losy kobiet samotnych i odrzuconych: "Jordan" Anny Reynolds i Moiri Buffini (1996), "Trzy siostry" Antoniego Czechowa (1998), "Opowieści Lasku Wiedeńskiego" Ödöna von Horvátha (1998).

W przeciwieństwie do wielu innych reżyserów swojego pokolenia pozostaje wierna tradycyjnemu teatrowi, skupiając się na psychologicznych portretach postaci. Zwraca szczególną uwagę na pracę z aktorem. To w jej przedstawieniach głośnie role stworzyły Dorota Landowska i Dominika Ostałowska. Glińska zrealizowała także m.in. "Czwartą siostrę" Janusza Głowackiego (1999), "Kalekę z Inishmaan" Martina McDonagha (1999, razem z Władysławem Kowalskim) "Bambini di Praga" Bohumila Hrabala (2001) nagrodzone Feliksem Warszawskim za reżyserię, "Stracone zachody miłości" Williama Shakespeare'a (2003) oraz "Pamięć wody" Shelagh Stephenson (2002) w Teatrze Dramatycznym.

Na zdjęciu: próba spektaklu.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji