Artykuły

Warszawa. Prezes Gogolewski chce przyciągnąć młodych

Aktor filmowy i teatralny Ignacy Gogolewski jest nowym prezesem ZASP. Na Gogolewskiego głosowało 81 ze 150 delegatów. Drugi z kandydatów, dotychczasowy wiceprezes Związku Krzysztof Kumor otrzymał 69 głosów.

Nowy prezes zapowiedział, że będzie zachęcał do zasilania szeregów ZASP-u młodych artystów. - Musi przyjść młodzież - podkreślił. - To jest uzupełnienie tego pokolenia, które odchodzi. W Wielkiej Brytanii już w szkołach teatralnych młodzi wstępują do związków. Jego zdaniem istotna dla ZASP-u jest także współpraca z innymi stowarzyszeniami artystycznymi, m.in. ze Stowarzyszeniem Artystów Filmowych i Telewizyjnych (SAFT), które powstało w 2001 r. jako alternatywa ZASP.

Gogolewski nawiązał do materiałów prasowych, w których zwrócono uwagę, że ma on za sobą PRL-owską przeszłość. - Próbuje wmówić się czytelnikom, że jestem postacią kontrowersyjną, że mam korzenie PRL-owskie - powiedział. - Urodziłem się przed wojną, ale moja działalność zawodowa przypadała na okres PRL-owski. Nie mogłem się urodzić ponownie, np. w roku 1982. Dodał, że nie będzie kontynuował tego tematu, bo "dużo go to kosztuje".

Kazimierz Kaczor uznał w rozmowie z PAP, że wybór nowego prezesa ZASP jest "dobrym wyborem". Jednocześnie dodał, że odchodzi ze Związku. Nie chciał uzasadniać tej decyzji. - W momencie zakończenia zjazdu składam rezygnację z członkostwa w ZASP. Pragnę być w zgodzie z własnym sumieniem" - powiedział.

Drugi kandydat na prezesa związku Krzysztof Kumor podkreślił, że jego przegrana w wyborach "nie jest porażką. Nie wykluczył jednak kandydowania w kolejnych wyborach do władz organizacji.

Gogolewski został wybrany na rok, ponieważ pierwszego dnia zjazdu, 24 marca wprowadzono do statutu organizacji zmiany. Ostateczne zatwierdzenie nowelizacji ma nastąpić w kwietniu 2006 r.. Wtedy też mają się odbyć nowe wybory do władz ZASP.

***

Ignacy Gogolewski (ur. 1931 r.) jest absolwentem wydziału aktorskiego warszawskiej PWST (1953). Był m.in. aktorem warszawskich teatrów Polskiego, Dramatycznego i Współczesnego. Oprócz pracy aktorskiej trzykrotnie pełnił funkcję dyrektora: Teatru Śląskiego w Katowicach (1971-74), Teatru im. Osterwy w Lublinie (1980-85) i Teatru Rozmaitości w Warszawie (1985-89).

Po raz pierwszy zwrócił na siebie uwagę wybitną kreacją Gustawa-Konrada w "Dziadach" Adama Mickiewicza wyreżyserowanych przez Aleksandra Bardiniego (1955). Grał także m.in. Nerona w "Brytaniku" Jeana Racine'a, Janka w "Moście" Jerzego Szaniawskiego, Gustawa w "Ślubach panieńskich" Aleksandra Fredry.

Gogolewski ma w swoim artystycznym dorobku także role filmowe. Występował w m.in. w "Trudnej Miłości" i "Samotności we dwoje" Stanisława Różewicza. Najgłębiej jednak zapadł w pamięć widzów jako Antek Boryna z telewizyjnego serialu "Chłopi" Jana Rybkowskiego (1972).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji