Artykuły

Łódź. Nagroda Tansmana dla Krzysztofa Pendereckiego

Podczas finałowego koncertu VIII Miedzynarodowego Festiwalu Indywidualności Muzycznych Tansman 2010 Krzysztof Penderecki uhonorowany został Nagrodą Tansmana. Przynawany raz na dwa prestiżowy laur przypadł kompozytorowi za wybitną indywidualność muzyczną i bezkompromisowość w sztuce.

- Krzysztof Penderecki [na zdjęciu] został obdarzony nie tylko wybitnym talentem, niezwykłym osobistym charakterem o wielkiej niepowtarzelnej sile, ale nade wszystko darem odwagi, odwagi bycia sobą, w każdej sytuacji i naprzeciw każdej sytuacji" - powiedział w laudacji Andrzej Wendland, dyrektor artystyczny festiwalu. - To on wymyślił formułę konieczności podwójnego zakorzenienia, metaforę labiryntu, imperatyw kategoryczny "nawiazania do wątków niegdyś niesłusznie porzuconych" Wreszcie to on odważył się powiedziec to co inni może tylko przeczuwali "znaleźliśmy się w punkcie, gdy najbardziej twórcze okazuje się otwarcie drzwi za sobą".

Nagroda Tansmana rzeźba autorstwa słynnego łódzkiego artysty Bogdana Wajberga do tej pory przyznana była czterokrotnie. Jako pierwszy w 2002 roku otrzymał ją Henryk Mikołaj Górecki. Po nim, uhonorowano tym wyróżnieniem Jerzego Maksymiuka, Jana Krenza, Elżbietę Chojnacką i w sobotni wieczór w pięknej scenerii Kościoła św. Mateusza w Łodzi - Krzysztof Penderecki.

- Fenomen Pendereckiego polega na tym, że nawet wtedy, gdy otwierał drzwi za sobą znajdował się zawsze w przedzie - podkreślił Andrzej Wendland. - Wreszcie to Krzysztof Penderecki sformułował myśl, która była także inspiracją dla powstania tej edycji festiwalu, który jest przecież swoistą opowieścią, podróżą w świecie wartości, bowiem "jeśli świata sztuki nie można uzdrowić, zawrócić z drogi prowadzącej ku samozniszczeniu, to trzeba chociaż ocalic to co posiada najcenniejszego, wartości trwałe i niezniszczalne.

Wybitny laureat poprowadził na finał festiwalu swoją VIII Symfonię "Pieśni Przemijania" z orkiestrą Sinfonia Varsovia i Chórem Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku. W partiach solowych wystąpili doskonali soliści: Agnieszka Rehlis, Izabela Matuła oraz Vytautas Juozopaitis (Litwa). Koncert Krzysztof Penderecki dedykował zmarłemu niedawno kompozytorowi-przyjacielowi Henrykowi Mikołajowi Góreckiemu. W programie znalazły się "Pieśni Maryjne" Góreckiego i monumentalne "Amen", którym zadyrygował Krzysztof Penderecki.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji