Artykuły

Kraków. "Siekiera!" Łukasza Czuja na Boskiej Komedii

W ramach festiwalu Boska Komedia, w niedzielę 5 grudnia, o godz. 22 w Klubie Fabryka (ul. Zabłocie 23) odbędzie się specjalny pokaz muzycznego spektaklu-koncertu "Siekiera! Tańce polskie w tonacji punk".

Głównym wokalistą koncertu jest Tomasz Mars - krakowski artysta, który wraz z reżyserem Łukaszem Czujem i częścią zespołu tworzącego "Siekierę!" w ubiegłym roku zrealizował we Wrocławiu znakomicie przyjęty i nagradzany na festiwalach - spektakl "Leningrad".

Tym razem proponują oni spektakl oparty na muzyce i tekstach piosenek polskich zespołów punkowych i rockowych z lat 80. i 90. Utwory Siekiery, Dezertera, WC, Sedesu, Rdzy, Honoru, Kultu, Variete, Akuratu - składają się na opowieść o współczesnej Polsce, o ceremoniach zapisanych w muzyce punkowej, a także o tańcach tworzących wspólnotę. Widowisko opowiada o buncie, potrzebie wolności, o nienawiści do systemu i establishmentu oraz o ciemnych zakamarkach naszej polskiej duszy. Teksty opisują rzeczywistość w której trwa wieczna wojna. Wojna polsko - polska, która przybiera różne oblicza. Na jej dnie jest nienawiść, gniew. Działaniom zespołu towarzyszą wizualizacje oraz działania performatywne.

Kierownikiem muzycznym projektu jest krakowski kompozytor i muzyk Aleksander Brzeziński. W styczniu "Siekierę" - 22.01.2011 można będzie zobaczyć na macierzystej scenie w Łaźni Nowej.

***

Łukasz Czuj

Rocznik 1969. Reżyser teatralny i filmowy, scenarzysta, wydawca.

W latach 1990-96 redaktor i wydawca 3 niezależnych pism kulturalnych w Krakowie. Współtwórca i dyrektor Centrum Dramaturgii Polskiej w latach 1996-2000. Reżyser i autor scenariuszy do ponad 40 spektakli, widowisk muzycznych, teatrów plenerowych, akcji per formatywnych. Reżyserował w Teatrze Rozrywki (Tango Oberiu, Bal u Wolanda, Przygoda damskiego fryzjera), Teatrze Ludowym (Opowieści 11 katów, Symfoniczna wazelina 1917), Teatrze Wybrzeże (Dwa), Teatrze Współczesnym we Wrocławiu (Cafe Panika), Teatrze Mniejszym i Teatrze Słowackiego (Sen pogodnego karalucha), Teatrze Studio w Warszawie (Gombrowicz. Opereta Muerta), Teatrze Polskim w Bielsku-Białej (Rewizor), Teatrze Piosenki we Wrocławiu (Leningrad).

Twórca niezależnych widowisk muzycznych m.in. Królowa Nocy i La Dolce NRD z Januszem Radkiem, Pan Kazimierz, Noc Chasydów i wielu innych. W latach 2008-2010 razem z Michałem Urbanem był głównym twórcą aranżacji plastyczno-multimedialnej wystawy stałej "Kraków czas okupacji 1939-1945" w Fabryce Schindlera w Krakowie oraz autorem filmu "Tramwaj wspomnień" z muzyką grupy Kroke prezentowanego na uroczystym otwarciu muzeum w dniu 10 czerwca 2010.

Obecnie realizuje pełnometrażowy dokument kreacyjny "Żydowski śpiewnik wojenny" poświęcony historii kabaretów żydowskich w gettach i obozach koncentracyjnych.

***

Scenariusz i reżyseria - Łukasz Czuj

Kostiumy, przestrzeń - Elżbieta Rokita

kierownictwo muzyczne - Aleksander Brzeziński

wokal - Tomasz Mars

klawisze, chórki - Aleksander Brzeziński

gitara elektryczna, chórki - Paweł Nawrocki

bas, chórki - Marek Henryk Mars

perkusja, chórki - Damian Mielec

Wizualizacje- Maciej Pietras, Przemysław Pietras

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji