Artykuły

Gdańsk. Wszystkie kobiety Silnego w Malarni

Po siedmiu latach "Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną" Doroty Masłowskiej wraca na deski Teatru Wybrzeże. Tym razem jednak - jako spektakl teatru tańca w reżyserii Joanny Czajkowskiej. Pokazy od środy w ramach imprezy Metropolia Jest Okey.

Będzie to w sumie trzecia premiera spektaklu teatralnego, zrealizowanego na podstawie głośnej powieści - wówczas nastoletniej - Masłowskiej. Pierwsza odbyła się w gdańskim Teatrze Wybrzeże w 2003 roku: reżyserowała Agnieszka Lipiec-Wróblewska, w rolę Silnego wcielił się gościnnie Eryk Lubos. Po raz drugi na deski teatralne powieść trafiła w Szczecinie w 2005 roku - tam spektakl z zaledwie dwuosobową obsadą wyreżyserował Paweł Niczewski.

Taneczna produkcja powstała w ramach imprezy Metropolia Jest Okey - dorocznie już w okresie miedzy świętami a Nowym Rokiem prezentującej dorobek trójmiejskiego świata artystycznego. "Temat" spektaklu był zadany, jego reżyserię powierzono doświadczonej tancerce i choreografce Joannie Czajkowskiej, współzałożycielce Sopockiego Teatru Tańca (dawniej: Teatru Okazjonalnego). - Przyjęłam taką propozycję z radością - opowiada. - Bardzo lubię w swojej pracy inspirować się literaturą; zrealizowaliśmy m. in. spektakl taneczny na podstawie poezji Zbigniewa Herberta, w planach mamy adaptację twórczości Bolesława Leśmiana. Dla mnie Silny, główny bohater powieści Masłowskiej, nie jest typowym polskim dresiarzem - jak zwykle o nim się mówi i pisze - ale archetypem męskości i postacią tragiczną jednocześnie. Jest osobą otwartą na poważne przemyślenia o świecie, tylko działa w fatalny sposób. A towarzyszące mu kobiety, zebrane razem, tworzą stereotypowy ideał kobiety. Magda to dla mnie piękno i miłość, Andżela uosabia ambicje artystyczne, Natasza to symbol siły, Ala to uosobienie cech typowo mieszczańskich: wiedzy czy cnoty. A Arleta to dla mnie swoista narratorka, łączniczka pomiędzy bohaterami.

"Wojna polsko-ruska" Czajkowskiej będzie specyficzną prezentacją trójmiejskiej sceny tanecznej - wystąpią w spektaklu twórcy związani z różnymi grupami. Jednocześnie będzie to ciekawy przegląd różnych technika tanecznych, bo każdy z zaproszonych do współpracy tancerzy ma już swój własny wypracowany styl i ruch. W roli Silnego zadebiutuje w teatrze Kacper Matuszewski, specjalizujący się w tańcu ulicznym. Prowadzi on w Gdyni własną szkołę tańca, znany jest szerszej publiczności z dwukrotnego udziału w telewizyjnym show "You Can Dance" (w obu przypadkach doszedł do półfinału). Na scenie towarzyszyć mu będzie aż pięć tancerek: Katarzyna Antosiak (związana z Gabinetem Ruchomych Obrazów, teatrem tańca działającym przy Akademickim Centrum Kultury UG Alternator), Iwona Gilarska, Anna Haracz (liderka autorskiego Teatru Kino Variatino), Katarzyna Pastuszak z Teatru Amareya i Austriaczka Julia Mach (współpracująca m. in. z Teatrem Dada von Bzdülöw).

Dorota Masłowska "Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną", reżyseria i choreografia Joanna Czajkowska; scenografia i kostiumy Julia Porańska, Beata Hadaś i Urszula Wasielewska; wideo Natalia Osuch i Dominik Rudasz; muzyka Grzegorz Welizarowicz, Tomasz Sowiński, Marcin Zabrocki, Krzysztof Nawrocki, Tomasz Olszewski i Maria Chmielarz, występują: Kacper Matuszewski, Katarzyna Antosiak, Iwona Gilarska, Anna Haracz, Katarzyna Pastuszak i Julia Mach. Malarnia Teatru Wybrzeże (Gdańsk, ul. Teatralna), środa g. 19 (pokaz przedpremierowy) oraz czwartek g. 19 (premiera). Wstęp na oba pokazy - bezpłatne wejściówki, które można odbierać od poniedziałku w Nadbałtyckim Centrum Kultury (Gdańsk, Ratusz Staromiejski, ul. Korzenna 33/35).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji