Artykuły

Kraków. Figaro Peszka w Muzeum Narodowym

Wystawić operę w Muzeum Narodowym to pomysł dość niezwykły. Niezwykłe będzie też samo wykonanie, bo za reżyserię zabrał się Jan Peszek. Na mozartowską zabawę sylwestrową zaprasza Capella Cracoviensis.

- Jest sporo muzyki, którą warto znać i doświadczać na żywo. Są utwory, które nas pociągają, funkcjonują jako faktyczne pożywienie duchowe. Takim właśnie niebywałym arcydziełem jest "Wesele Figara" Mozarta - mówi Jan Tomasz Adamus, dyrektor organizującej przedsięwzięcie Capelli Cracoviensis.

Pomysł na spędzenie sylwestrowej nocy przy dźwiękach jednej z najsłynniejszych oper Wolfganga Amadeusza Mozarta nie jest nowy. To kontynuacja zeszłorocznej imprezy, którą w tym szczególnym dniu zorganizowała Capella Cracoviensis. Olbrzymie zainteresowanie melomanów i wyprzedane na pniu bilety potwierdziły, że pomysł był strzałem w dziesiątkę. W tym roku będziemy więc mieć kontynuację sylwestrowej nocy operowej, ale w innej odsłonie.

Po pierwsze - spektakl odbędzie się w gmachu głównym Muzeum Narodowego w Krakowie, gdzie rolę scenografii zagrają jego naturalne przestrzenie. Po drugie - reżyserowania spektaklu podjął się Jan Peszek, co też najprawdopodobniej zadecyduje o oryginalności interpretacji tego klasycznego dzieła (choć artysta już zapowiedział, że wszystko odbędzie się "po bożemu").

- Bo muzyka jest najważniejsza, najświętsza - podkreśla Peszek. Jednocześnie dodaje, że operowi śpiewacy odbyli już warsztaty, podczas których mieli się pozbyć klasycznych "naleciałości wykonawczych".

- Staraliśmy się znaleźć taki język ciała, który nie będzie przeszkadzał ariom, ale będzie je uwzniaślał - tłumaczy reżyser.

- Postawienie opery w innej sytuacji niż operowa może być dla melomanów wyraźnym odświeżeniem. Przestrzeń Muzeum Narodowego jest dość ciekawa, nietypowa. Sama reżyseria też wnosi wiele nowego. Z drugiej strony będzie trochę klasycznie, bo siłą tej muzyki jest dyscyplina narzucona przez libretto, od którego wcale nie zamierzamy odchodzić - mówi Adamus.

Współreżyserem spektaklu jest Cezary Tomaszewski, który przygotował już dla Capelli Cracoviensis kilka przedstawień, w tym rewelacyjny projekt madrygałów Claudio Monteverdiego prezentowanych w kultowym krakowskim barze mlecznym Pod Temidą. W "Weselu Figara" Tomaszewski odpowiedzialny będzie za ruch sceniczny, który - jak podkreślają organizatorzy - ma odgrywać w spektaklu jedną z najważniejszych ról.

- Tomaszewski to wariat. Rzadko się zdarza, żeby ktoś potrafił tak świeżo skonfrontować klasykę z nowoczesnością - twierdzi Adamus.

Czy rola Jana Peszka ograniczy się tylko do funkcji reżysera? - Nie wiem, jak to się skończy - ucina tajemniczo szef orkiestry. Dodaje, że trwają już rozmowy o kolejnych wspólnych przedsięwzięciach z tym znakomitym aktorem i reżyserem. W planach jest wystawienie "Don Giovanniego" i "Cosi fan tutte" Mozarta.

W przygotowywanym przez Capellę Cracoviensis spektaklu wystąpią: Bogdan Makal (Il Conte), Monika Mych (La Contessa), Marzena Lubaszka (Susanna), Andrzej Witlewski (Figaro), Aleksandra Buczek (Cherubino), Aleksandra Lewandowska (Marcellina), Jacek Ozimkowski (Bartolo), Krystian Krzeszowiak (Don Basilio), Marcin Kotarba (Don Curzio) i Radosław Rzepicki (Antonio). Na historycznych instrumentach zagra orkiestra Capelli Cracoviensis z Alberto Stevaninem w roli koncertmistrza.

Premiera odbędzie się w noc sylwestrową. Kolejne przedstawienia zaplanowano na 1 i 2 stycznia. Bilety: 150, 120, 80 zł.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji