Artykuły

Londyn. Wizyta u księcia Karola ws. Teatru Szekspirowskiego

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz i prezes Fundacji Theatrum Gedanense prof. Jerzy Limon przedstawią w środę w Londynie podczas spotkania z księciem Walii Karolem plan budowy Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku.

Inwestycja ma się rozpocząć już wiosną tego roku i być zakończona w 2013 r.

Jak poinformował Michał Piotrowski z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku następca tronu, który jest patronem idei budowy gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, zaprosił Adamowicza i Limona na uroczystą kolację do swojej prywatnej rezydencji w Clarence House.

- Spotkanie z Księciem w jego prywatnych apartamentach to wielkie wyróżnienie i zaszczyt. Oprócz spotkania z księciem Karolem gdańska delegacja odwiedzi słynny Globe Theatre, który jest odtworzonym budynkiem teatralnym z czasów elżbietańskich - dodał Piotrowski. Wyjaśnił, że nie jest to pierwsza wizyta przedstawicieli Gdańska u księcia Karola w związku z planami budowy teatru.

Pomysł budowy Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku sięga 1991 r., kiedy to z inicjatywy anglisty, prof. Jerzego Limona powstała Fundacja Theatrum Gedanense, pod patronatem księcia Walii Karola i Andrzeja Wajdy.

Kamień węgielny pod budowę placówki wmurowano we wrześniu 2009 r. W uroczystości tej uczestniczyli m.in. premier Donald Tusk, minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski oraz kilkadziesiąt gwiazd polskiej sceny występujących na Długim Targu w widowisku teatralnym "Aktorzy przyjechali" (cytat z "Hamleta") w reżyserii Andrzeja Wajdy.

Koszt budowy Teatru Szekspirowskiego wyniesie ponad 80 mln zł, z czego 50 mln to dotacja z Unii Europejskiej, resztę po połowie sfinansują samorządy: gdański oraz marszałkowski.

Budynek, który będzie miał m.in. otwierany dach, zaprojektował włoski architekt Renato Rizzi, autora m.in. autora m.in. Pałacu Sportu we włoskim Trento i Muzeum Egipskiego w Kairze.

Obiekt, w zależności od rozmieszczenia trzech scen i widowni, które nie będą miały stałego miejsca, będzie mógł pomieścić ok. 400-500 osób. Budynek ma mieć unikalną konstrukcję - m.in. otwierany dach, który nawiązywać ma do spektakli wystawianych w czasach elżbietańskich na niezadaszonych scenach.

Nowy teatr powstanie w pobliżu zabytkowego centrum Gdańska na placu Bogusławskiego.

W miejscu tym w XVII wieku działała podobna instytucja pod nazwą Szkoła Fechtunku, w której wystawiano sztuki Williama Szekspira. Pierwsze wzmianki historyczne o występach aktorów angielskich w Szkole Fechtunku pochodzą z ok. 1611 r. Po rozebraniu Szkoły Fechtunku w 1740 r. powstał w tym samym miejscu inny teatr, zwany Komedienhaus, który funkcjonował do początku XIX wieku.

Teatr Szekspirowski będzie działał na zasadzie impresariatu, nie będzie więc miał stałego zespołu aktorskiego. Ważną częścią jego działań będą programy edukacyjne - upowszechniające dzieła Williama Szekspira, głównie dla młodzieży.

Na zdjęciu: Wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę GTS, wrzesień 2009 r.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji