Artykuły

Gdańsk. Kościelniak i Hołysz ze Sztormami Roku

"Gazeta Wyborcza Trójmiasto" ogłosiła zwycięzców swojego corocznego plebiscytu Sztorm Roku. W kategorii "Teatr" zwyciężył Wojciech Kościelniak, za reżyserię "Lalki" według tekstu Bolesława Prusa w teatrze Muzycznym w Gdyni

Uroczystość wręczenia zwycięskich statuetek odbyła się tradycyjnie w siedzibie TVP Gdańsk i była przez nią transmitowane. Nagrody rokrocznie przyznaje redakcja działu kultury "Gazety Wyborczej Trójmiasto" twórcom, którzy wyróżnili się szczególnymi działaniami i osiągnięciami na polu kultury.

Plebiscyt składa się z dwóch części - przed końcem roku dziennikarze "Gazety" przygotowują listę nominacji w siedmiu kategoriach: teatr, literatura, sztuki plastyczne, muzyka klasyczna, rock-jazz-muzyka alternatywa, film i multimedia oraz organizator. Zwycięzców wśród nich wybierają czytelnicy, a dodatkową nagrodę w kategorii Wydarzenie Roku przyznają dziennikarze.

W kategorii "Teatr" zwyciężył Wojciech Kościelniak, za reżyserię "Lalki" według tekstu Bolesława Prusa w teatrze Muzycznym w Gdyni, w której sprawnie zaadoptował tekst, przekładając literaturę na język teatru i reżyserując porywające widowisko, sprawnie łączące najlepsze elementy teatru musicalowego i dramatycznego.

Nagrodę w dziedzinie "Literatura" otrzymał Jakobe Mansztajn, który wcześniej został już wyróżniony jako debiutant Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej i był nominowany do Nagrody Literackiej Gdynia. Mansztajn przeszło rok temu wydał swój debiutancki tom poetycki "Wiedeński high-life" w którym wiersze to zapis trudnych do wyrażenia emocji, związanych z miłością, umieraniem i dojrzewaniem.

Karol Schwarz zdobył statuetkę w kategorii "Rock/pop/jazz/muzyka alternatywna". Schwarz prężnie działa w labelu Nasiono Records, który promuje młode trójmiejskie zespoły, ponadto pomaga w organizacji wielu trójmiejskich imprez plenerowych, a pod koniec ubiegłego roku ukazała się reedycja świetnej płyty "100 filmów" zespołu Karol Schwarz All Stars, którego jest liderem.

Za najlepszego twórcę w kategorii "Muzyka klasyczna" została uznana Katarzyna Hołysz. Jak uzasadniali dziennikarze "Gazety", za nośny, pełny ciepła i blasku głos, fenomenalną technikę wokalną oraz talent aktorski, którym urzeczywistnia na scenie Opery Bałtyckiej trudne postaci kochających do szaleństwa kobiet - Halki w operze Moniuszki oraz Lady Makbet w dziele Verdiego.

Statuetka w kategorii "Sztuki plastyczne" powędrowała do Iwony Zając, twórczyni projektu Idealna, opowiadającego o obrzędach, autorytetach i przyjaźni wśród współczesnych kobiet różnego pokolenia. Poza tym artystka stale popularyzuje street art w Trójmieście i poza nim, dzięki czemu skutecznie potrafi zmieniać przestrzeń miejską

Najlepszym twórcą w kategorii "Film i Multimedia" okazał się Maciek Szupica, jeden z najbardziej znanym trójmiejskich twórców wideo. W minionym roku tworzył klipy reklamujące Gdańsk jako kandydata do Europejskiej Stolicy Kultury, uczestniczył w wystawie "Na korytarzu", a z Olem Walickim i Gabą Kulką przygotował projekt The Saint Box

Najlepszym organizatorem została uznana Filharmonia Bałtycka, która poszerzyła muzyczny profil o wydarzenia z kręgu innych dziedzin sztuki i kultury, dyskusje pt. "Europa w Polsce, Polska w Europie", cykl "Poezja na Ołowiance", Dni Tischnerowskie, wystawy oraz za atrakcyjną serię wydarzeń przygotowanych z okazji 200. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina.

Dziennikarze "Gazety Wyborczej Trójmiasto" za najlepsze wydarzenie uznali koncert "Możdżer+" w ramach festiwalu Solidarity of Arts, określając je jako jedyne w swoim rodzaju widowisko muzyczne pod dowództwem Leszka Możdżera, podczas którego w Gdańsku na trzech scenach wystąpiły największe gwiazdy światowego jazzu.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji