Artykuły

Łódź. Metafizyczny wóz i Chorea w Pinokiu

5 marca premierę będzie miał "Czarnoksiężnik Oz" w reż. Mateusza Przyłęckiego. Co ciekawe, obok aktorów "Pinokia" na scenie ujrzymy aktorów łódzkiego Teatru Chorea.

- "Czarnoksiężnik Oz" jest dla mnie przede wszystkim opowieścią o tym, czego szukamy, czego pragniemy, co jest blisko nas, ale często nie jesteśmy gotowi, żeby to dostrzec - mówi reżyser spektaklu. - Dlatego potrzebujemy udać się w podróż, rozumianą oczywiście jako podróż wewnętrzną, by odkryć siebie na nowo i to, czego szukamy.

- Chcemy być teatrem żywym, który poszukuje nowych rozwiązań, stąd obecność Chorei - stwierdza dyrektor "Pinokia" Konrad Dworakowski. Zdradza też plany związane ze Sceną Wyobraźni im. B. Schulza, którą w końcu 2010 roku teatr przystosował do swych potrzeb: - Pierwszy spektakl dla najmłodszych dzieci przygotowuje Honorata Mierzejewska-Mikosza. Powstawać tu będą także spektakle dla dorosłych, których interesuje teatr plastyki i teatr lalkowy. Próby już ruszają.

Zaś 25 marca, podczas Łódzkich Obchodów Międzynarodowego Dnia Teatru "Dotknij Teatru", zaprezentowany zostanie Wóz Metafizyczny, czyli mobilny teatralny bajkowóz, który powstaje dzięki dofiansowaniu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

- To nasza najbardziej kameralna scena, mieścić będzie bowiem 10 osób. Wewnątrz odgrywane będą małe formy teatralne, ale będzie się on także rozkładał tworząc scenę z proscenium i zadaszeniem. Chcemy, by później często pojawiał się on niespodziewanie w łódzkiej przestrzeni miejskiej - mówi Dworakowski.

Tego dnia na Muzycznej Scenie "Pinokia" wystąpi słynny duet SzaZa. Towarzyszył będzie mu reżyser teatralny Piotr Cieplak, tym razem w roli pisarza. Odczyta fragmenty swej niepublikowanej jeszcze książki podróżniczo-filozoficznej "O niewiedzy w praktyce, czyli rowerem do Portugalii". Odbędą się też warsztaty metod improwizacji aktorskiej oraz spektakl teatru improwizowanego grupy No Potatos z Lublina.

Ważnym bohaterem poniedziałkowej konferencji był Edek, najsympatyczniejsza lalka terapeutyczna, która powstała we współpracy z Fundacją Gajusz. Na co dzień, animowany przez aktorów "Pinokia", Edek jest "pacjentem" oddziałów onkologicznych dla dzieci w Szpitalu im. M. Konopnickiej w Łodzi. Dzięki niemu psychologowie mogą dotrzeć do najmłodszych dzieci, najbardziej zamkniętych w sobie. Jest też "moderatorem" zajęć z arteterapii prowadzonych w szpitalu.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji