Artykuły

Musical nad Wisłą

Tańczący "Czterej pancerni"? Musicalowa wersja "Ogniem i mieczem"? Polski musical disco? Życie muzyczno-teatralne w Polsce Ludowej obfitowało w niespodzianki - o tych i innych wydarzeniach teatru muzycznego opowiada książka Jacka Mikołajczyka "Musical nad Wisłą". Historia musicalu w Polsce w latach 1957-1989.

Od 1957 roku, kiedy w warszawskim Teatrze Komedia miała miejsce premiera "Kiss me, Kate", do 1989 roku, zamkniętego premierą West Side Story w Operetce Śląskiej w Gliwicach, musical rozwijał się w Polsce w skrajnie nieprzyjaznych warunkach. Jednak pomimo socjalistycznej zgrzebności, na nadwiślańskich scenach od czasu do czasu pojawiały się prawdziwe perełki tego gatunku: gliwicka premiera "Człowieka z La Manchy", gdyńskie pamiętane do dzisiaj realizacje "Skrzypka na dachu" czy "Jesus Christ Superstar". Polscy twórcy musicalowi potrafili stworzyć "Nagą", czyli rodzimą odpowiedź na "Hair", a premierą słynnej "Kolędy-nocki" jako pierwsi dać artystyczny wyraz wydarzeniom Sierpnia '80.

"Musical nad Wisłą" to pierwsza książka opisująca trudne dzieje musicalu w Polsce i polskiego musicalu w czasach PRL-u. W jej kolejnych rozdziałach oczom czytelnika odsłania się historia musicali amerykańskich, wystawianych ze zmiennym powodzeniem w polskich operetkach i teatrach muzycznych. Jej autor skupia się jednak przede wszystkim na rodzimych utworach muzyczno-teatralnych, powstających w różnych ośrodkach i sięgających do różnych tradycji muzycznych. Opisuje działalność Danuty Baduszkowej, która stworzyła w Gdyni prężne centrum musicalu opartego w dużej mierze na polskiej klasyce literackiej, eksperymenty w rodzaju wspomnianej "Nagiej" czy Witkacowskiego "musicalu" "Szalona lokomotywa", zrealizowanego w krakowskim Teatrze Stu, wreszcie śmiałe inscenizacje lat 80., kiedy słynna "Kolęda-nocka" czy prapremiera w Gdyni "Jesus Christ Superstar" udowadniały, że również w Polsce teatr muzyczny może być kontrowersyjnym teatrem politycznym.

Książka Jacka Mikołajczyka, napisana żywym językiem i z zacięciem charakterystycznym dla znawcy tematu, jest znakomitą dokumentacją okresu wczesnej polskiej historii musicalu - gatunku, który w ostatnich latach szturmem zdobył serca nadwiślańskich widzów i cieszy się stale rosnącą popularnością.

- - - - - - - - - - - - - - - -

Jacek Mikołajczyk jest kierownikiem literackim Gliwickiego Teatru Muzycznego oraz adiunktem w Zakładzie Teatru i Dramatu Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W 2006 roku obronił rozprawę doktorską, poświęconą historii musicalu w Polsce. W GTM współpracował przy realizacji kilkudziesięciu przedstawień muzycznych, w tym wielu polskich prapremier amerykańskich musicali. Jest autorem polskich przekładów musicali: ""42 ulica", "Ragtime", "High School Musical" i "Hair" oraz licznych tekstów poświęconych gatunkowi, publikowanych w programach teatralnych i fachowej prasie. Studiuje reżyserię opery i innych form teatru muzycznego w krakowskiej PWST.

***

PREMIERA książki

Jacek Mikołajczyk

Musical nad Wisłą

Historia musicalu w Polsce w latach 1957-1989

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Od 17 marca do kupienia m.in. w Gliwickim Teatrze Muzycznym (szczegóły: www.teatr.gliwice.pl)

Spotkanie z autorem książki - 19 marca br o godz. 17.00 w siedzibie GTM przy Nowym Świecie w Gliwicach, które poprowadzi red. Łukasz Kałębasiak z "Gazety Wyborczej".

Gwiazdą wieczoru będzie Maria Meyer, wybitna śląska aktorka musicalowa.

Wstęp wolny! (bezpłatne wejśiówki do odbioru w kasie GTM).

***

Książka Jacka Mikołajczyka "Musical nad Wisłą" została wydana przez Gliwicki Teatr Muzyczny, przy wsparciu finansowym woj Śląskiego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji