Artykuły

Warszawa. Teatr Na Woli i Laboratorium Dramatu na Dzień Teatru

Teatr Na Woli i Laboratorium Dramatu, 28 marca 2011 roku, wezmą udział w skierowanej do młodzieży akcji CHODŹ DO TEATRU! TISZ: TEATR I SZKOŁA. Tego dnia w obu teatrach odbędą się: projekcja spektaklu Teatru TV "Rewizor", spotkanie z Tadeuszem Słobodziankiem i czytanie dramatu "Elektra" Sofoklesa.

Na projekcję i spotkanie z Tadeuszem Słobodziankiem o 17.00 - wstęp wolny po uprzedniej rezerwacji. Na czytanie "Elektry" - wstęp wolny bez rezerwacji.

Pomysłodawca akcji, zorganizowanej z okazji 50 Międzynarodowego Dnia Teatru jest Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

Program wydarzeń 28 marca 2011

Teatr Na Woli im. Tadeusza Łomnickiego

12.30 - projekcja spektaklu Teatru TV, pt. "Rewizor" w reż. Jerzego Gruzy ze znakomitą rolą Tadeusza Łomnickiego. Po projekcji odbędzie się spotkanie z reżyserem, aktorką Anną Seniuk oraz Marią Bojarską (wdową po Tadeuszu Łomnickim). Spotkanie poprowadzi dr Maria Napiontkowa (która obecnie pisze książkę o Tadeuszu Łomnickim) z Instytutu Sztuki PAN. Rozmowa dotyczyć będzie pracy nad spektaklem.

O SPEKTAKLU

Arcydzieło dramaturgii rosyjskiej i światowego teatru w inscenizacji Jerzego Gruzy.

W tradycji teatralnej utrwaliły się głównie dwa kierunki interpretacji. Pierwszy akcentował społeczne i historyczne realia utworu bezlitośnie demaskującego carską Rosję i stosunki panujące na prowincji. Drugi podkreślał to, co w satyrze Gogola ponadczasowe, odnoszące się do odwiecznych ludzkich przywar i tzw. układów funkcjonujących w każdym społeczeństwie i systemie, który opiera się na strachu. "My wszyscy z niego" - odkrywczą formułę Dostojewskiego o Gogolu można odnieść również do przedstawienia Jerzego Gruzy. Reżyser odżegnał się od wszelkiej rosyjskiej rodzajowości, zaufał tekstowi Gogola i znakomitemu aktorstwu wykonawców. Prototypem fałszywego rewizora miał być niejaki Płaton Wołkow. Petersburski frant i uwodziciel bawi przejazdem w prowincjonalnym miasteczku. Fatalny zbieg okoliczności sprawia, że miejscowa elita bierze skromnego urzędniczynę Chlestakowa za podróżującego incognito rewizora, "z najwyższego rozkazu" kontrolującego całą gubernię. Znajdujący się w poważnych tarapatach finansowych Chlestakow skwapliwie wciela się w przypisaną mu rolę /materiały Teatru TV/

Obsada aktorska:

Tadeusz Łomnicki (Horodniczy), Piotr Fronczewski (Chlestakow), Anna Seniuk (żona Horodniczego), Joanna Szczepkowska (Córka Horodniczego), Wojciech Pszoniak (Dobczyński), Jan Jeruzal (Bobczyński), Bogdan Baer (Ziemlanika), Wiesław Drzewicz (Szpiekin), Wojciech Siemion (Łuka-Łukicz), Witold Pyrkosz (Lapkin-Tiapkin), Jerzy Januszewicz (Korobkin), Krzysztof Kowalewski (Abdlulin), Jan Gałązka (Osip), Andrzej Wasylewicz (Miszka), Stefan Friedmann (Służący), Krystyna Kołodziejczyk (Śluzarzówna), Alicja Migulanka (Wdowa), Walentyna Mołdawanowa (żona Łuki), Konrad Morawski (Uchowiortow), Jerzy Tkaczyk (Dzierżymorda), Adam Perzyk (Swistunow).

Laboratorium Dramatu

17.00 - spotkanie z Tadeuszem Słobodziankiem, dramatopisarzem, tegorocznym laureatem Literackiej Nagrody NIKE.

19.00 - aktorskie czytanie "Elektry" Sofoklesa w cyklu Toksyczna Rodzina Antyczna. Czytanie reżyseruje Joanna Grabowiecka. Występują: Grażyna Barszczewska, Klara Bielawka, Wiktoria Gorodecka, Irena Jun, Michał Czernecki, Włodzimierz Press, Dariusz Siastacz. Po czytaniu dyskusja z udziałem filologa klasycznego dr Zbigniewa Kadłubka, psychologa dr Cezarego Żechowskiego i Tadeusza Słobodzianka.

Czytanie odbywa się w ramach cyklu "Toksyczna rodzina antyczna", który przedstawia podstawowe mity eksploatowane w tragedii greckiej - tebański i trojański - w kontekście związków rodzinnych. Pojęcie toksyczności dla określenia wyniszczających emocjonalnie i fizycznie związków, zarówno rodzinnych jak i nierodzinnych, wprowadziła dwudziestowieczna psychologia. Przy zastosowaniu tego pojęcia do odczytania sytuacji bohatera tragedii antycznej otwiera się nowa perspektywa czytania tych dramatów, w których to nie klątwa rządzi człowiekiem, lecz człowiek klątwą.

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

Prosimy o wcześniejszą rezerwację miejsc. na projekcję i spotkanie z Tadeuszem Słobodziankiem o godzinie 17:00.

Projekcja w Teatrze Na Woli: bilety@teatrnawoli.pl; 22 632 24 78

Spotkanie z Tadeuszem Słobodziankiem w Laboratorium Dramatu: rezerwacja@labodram.pl; 663 741 903

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji