Artykuły

Londyn. Pożegnanie Włady Majewskiej

W kościele św. Andrzeja Boboli w zachodnim Londynie pożegnano we wtorek gwiazdę Wesołej Lwowskiej Fali, Władę Majewską. Działaczka emigracyjna i wieloletnia pracowniczka Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa spoczęła na cmentarzu North Sheen w południowym Londynie.

Abp Szczepan Wesoły, główny celebrant mszy św. żałobnej, podziękował zmarłej za wszystkie chwile radości i wzruszenia, które dała innym, zwłaszcza żołnierzom i uchodźcom. Artystka 19 marca 2011 r. obchodziła setną rocznicę urodzin.

Ambasador RP Barbara Tuge-Erecińska powiedziała, że znać Władę było dla niej prawdziwym przywilejem. "Była człowiekiem wielkich ideałów artystycznych i patriotycznych. Upominała się o wolność na deskach teatru, występowała na przyczepach ciężarówek i w bunkrach - powiedziała Tuge-Erecińska. - Wielką potrzebą jej serca było przywrócić Lwów tym, którzy jej nigdy nie poznali tak dogłębnie jak ona. Wraz z poczuciem smaku, klasy i werwy tego miasta" - dodała.

Według Ireny Delbar, wieloletniej prezes Związku Artystów Scen Polskich na Obczyźnie, Majewska była "brylantowo-satyryczna", miała niepowtarzalną artystyczną osobowość, cechowała ją prostota i skromność ekspresji.

Włada Majewska urodziła się 19 marca 1911 roku we Lwowie. Jej twórczość, obok Wesołej Lwowskiej Fali, związana jest z osobą satyryka i poety Mariana Hemara, którego była ulubioną piosenkarką, aktorka i muzą. Przez lata występowała w jego kabarecie i przez 16 lat nagrywała go dla Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa w Monachium. W RWE pracowała niemal od początku istnienia rozgłośni (1952 r.), aż do lat 80. We wrześniu 1939 r. przez Rumunię i Jugosławię wraz z zespołem Lwowskiej Fali dostała się do Francji, a następnie do Szkocji, gdzie powstał teatr przy 1 Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka.

Jej nieodwzajemnioną miłością było prawo, które studiowała we Lwowie i Edynburgu.

Wielkimi przebojami Majewskiej były piosenki Hemara - "Chlib Kulikowski" oraz "Sen". Zadbała o artystyczną spuściznę Hemara jako dziedziczka praw autorskich do jego piosenek, przekazując je do Polski.

Osobiste pamiątki podarowała Muzeum Niepodległości w Warszawie i Instytutowi Sikorskiego w Londynie.

Na zdjęciu: Włada Majewska i Marian Hemar

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji