Artykuły

Gdańsk. Gwiazdy XV Festiwalu Szekspirowskiego

Wybitny litewski reżyser Oskaras Koršunovas będzie gwiazdą XV Festiwalu Szekspirowskiego. Jego najnowszy spektakl "Burza" współprodukowany jest m.in. przez gdański festiwal.

W tym roku impreza odbędzie się w dniach 30 lipca-7 sierpnia. Od lat konsekwentnie jego program budowany jest według hasła "wszystkie sposoby na Szekspira" i prezentuje oryginalne, autorskie odczytania sztuk elżbietańskiego dramaturga.

Gwiazdą festiwalu będzie wielokrotnie nagradzany na świecie - w tym przed laty na toruńskim festiwalu Kontakt - reżyser Oskaras Koršunovas. Tym samym organizatorzy imprezy postawili na twórcę sprawdzonego. Na festiwalu parę lat temu mogliśmy zobaczyć jego "Romea i Julię"; w zeszłym roku - "Hamleta" [na zdjęciu] i "Sen nocy letniej". W tym roku do Trójmiasta Koršunovas przywiezie swoją "Burzę". Premiera tego przedstawienia jeszcze się nie odbyła, jest ono koprodukcją wileńskiego Oskaras Koršunovas Theatre oraz Europejskiej Sieci Festiwali Szekspirowskich, której trójmiejski festiwal jest założycielem.

Poza tym na festiwalu zobaczymy dwie realizacje Rosjanina Nikolaja Kolady - laureata Międzynarodowej Nagrody im. Stanisławskiego - "Króla Leara" oraz "Hamleta", zrealizowane w jego autorskim, poszukującym teatrze w Jekaterynburgu. Do najoryginalniejszych propozycji artystycznych należeć będzie "Król Lear" fińskiego Anantomia Ensemble, w którym głównych bohaterów zastąpią kukiełki oraz muzyczny "Macbeth" ze Szwecji w wykonaniu chóru Romeo&Julia Kören przy Royal Dramatic Theatre w Sztokholmie. Spektakl powstał na podstawie sztuki Szekspira oraz czterech części kompozycyjno-wokalnych "La Guerre" Clément Janequins. Program festiwalu dopełni polsko-brytyjski "Makbet" Teatru Pieśni Kozła oraz przedstawienie "Shaking Shakespeare" w reżyserii jednego z najbardziej cenionych twórców współczesnego teatru rumuńskiego Radu Alexandru Nica.

Organizatorzy festiwalu ogłosili także wyniki konkursu o Złotego Yoricka, czyli nagrodę dla najlepszej polskiej inscenizacji Szekspira w kończącym się sezonie. Po raz trzeci z rzędu nagrody głównej nie przyznano, wyróżnienie otrzymał "Hamlet" w reż. Radosława Rychcika z Teatru im. Żeromskiego w Kielcach, którego zobaczymy na festiwalu w Trójmieście. - Faktycznie, w ostatnich latach w Polsce mamy problem z adaptacjami Szekspira - mówi teatrolog Monika Żółkoś, jurorka konkursu. - Niepokojąca jest już mała ilość przedstawień; w tym roku teatry zgłosiły do walki o Yoricka tylko pięć tytułów. W tym sezonie nie było produkcji szekspirowskiej, w której widz mógłby się rozpoznać, którą reżyser chciałby powiedzieć coś ważnego. Na tym tle ciekawie wypadł "Hamlet" Rychcika. To przedstawienie charakterystyczne dla młodego pokolenia twórców, pełne cytatów, zarówno do popkultury i kina, jak i teatru oraz sztuki krytycznej. Jednak to nie "cytatowość" jest główną zaletą kieleckiego spektaklu, ale bardzo nośny scenicznie pomysł, na którym "Hamlet" jest zbudowany, czyli konflikt pokoleń.

Sprzedaż biletów i karnetów na XV Festiwal Szekspirowski rozpocznie się w lipcu.

Więcej: www.shakespearefestival.pl

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji