Artykuły

Tarnów-Częstochowa. Jubileusz Kazimierza Brauna

W sobotę pochodzący z Częstochowy dramaturg i reżyser (obecnie profesor w State University of New York w Buffalo w USA) Kazimierz Braun obchodził niezwykłą uroczystość 75-lecia urodzin i 50 lat pracy artystycznej. Z tych dwóch okazji wielką fetę urządził mu... Tarnów.

Urodził się 29 czerwca 1936 roku w Morsku Dolnym. Świadectwo maturalne otrzymał w Gimnazjum im. Sienkiewicza (2 czerwca 1953 r.). Na stronie IV LO im. Sienkiewicza, w nocie sporządzonej przez Aleksandra Cieślaka czytamy, że uczęszczał do klasy XIc, której wychowawcą był prof. Alfred Pawlicki.

- Jego ojciec był w 1946 roku założycielem Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Częstochowie - mówi Janusz Mielczarek, kolega z klasy. Z Kazikiem i Jackiem Bieszczaninem zajmowaliśmy się lekkoatletyką.

Wybitny człowiek międzynarodowego teatru swoje jubileusze obchodził w Tarnowskim Teatrze im. Ludwika Solskiego, z którym współpracował od lat. Tam w sobotę odbyła się prapremiera jego sztuki "Cela Ojca Maksymiliana" przez niego wyreżyserowanej. Po spektaklu była uroczysta gala z udziałem najwyższych władz wojewódzkich i miejskich. W uroczystości tej udział wzięli także przedstawiciele IV LO im. Sienkiewicza: Aleksander Cieślak, Janusz Mielczarek i uczniowie szkoły.

Kazimierz Braun został odznaczony przez prezydenta Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Z okazji benefisu Miejska Biblioteka Publiczna wydała inną sztukę profesora "Tarnowski wiatr niepodległości". W bibliotece miała też miejsce wystawa publikacji dramatycznych i teatrologicznych jubilata.

- Prof. Kazimierz Braun - pisano w Tarnowie - jest wszechstronnym człowiekiem teatru: reżyserem, dramatopisarzem, prozaikiem, uczonym. Przez wiele lat jako dyrektor kierował scenami Teatru im. Osterwy w Lublinie, a następnie Teatru Współczesnego we Wrocławiu, reżyserował w teatrach Gdańska, Krakowa, Lublina, Torunia, Tarnowa, Warszawy, Wrocławia oraz w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Irlandii, Niemczech i innych krajach, wykładał we Wrocławiu, Krakowie i Poznaniu oraz na uniwersytetach amerykańskich. Wyreżyserował ponad 150 widowisk teatralnych i telewizyjnych, wydał ponad 40 książek. Jego spektakle wystawiano w Polsce, USA, Kanadzie, Irlandii i Rosji. Jest laureatem licznych nagród teatralnych, literackich i naukowych.

My dodać możemy, że przed laty Kazimierz Braun usiłował za pośrednictwem "Gazety" zainteresować rodzinną Częstochowę swoim spektaklem. Jednak "Promieniowanie. Rzecz o Marii Skłodowskiej-Curie" z udziałem aktorek krakowskich: Marii Nowotarskiej i Agaty Pilitowskiej miało prapremierę w Teatrze Polskim w Toronto w lutym 2006 roku. Zjeździło Kanadę, USA i Europę, w tym wiele scen polskich.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji