Artykuły

Łęczna. Wystawa fotografii Mądzika

Dziś, 6 maja o godz. 14 Leszek Mądzik [na zdjęciu] otworzy wystawę swoich fotografii "Dotyk Izraela" w Muzeum Regionalnym w Łęczne.j

Grzegorz Józefczuk: Muzeum w Łęcznej mieści się w odrestaurowanej synagodze z połowy XVII w., jednej z największych, jakie zachowały się na wschodzie kraju. Budowla z charakterystyczną podpierającą dach świątyni bimą uzupełnia dodatkowym kontekstem Pańskie fotografie z podróży teatralnej do Izraela.

Leszek Mądzik: - Łęczna nasączona jest dawną obecnością Żydów. Dlatego to miejsce pomaga w oglądaniu fotografii z Izraela, buduje dla nich dramaturgię. Lecz, jak już kiedyś mówiłem, nie przywożę z podróży pocztówek. Każda fotografia ma historię. Ten pejzaż czyta się przez skojarzenia wyniesione z kultury, do jakiej należymy. Zależy mi na tym, aby fotografie czytane były nie tylko przez identyfikację z jakimś miejscem, lecz również przez ich własne światło, barwy, ujawniane faktury, detale. Izrael to świat szalenie nasłoneczniony. W stosunku do mojego, pełnego mroku teatru, jest niczym drugi biegun.

Pana życie i praca rozpięte są między Lublinem a Kielcami. W Lublinie, gdzie powstała Scena Plastyczna KUL, do galerii przy Rynku 8 zaprasza Pan wybitnych artystów. Natomiast w rodzinnych Kielcach niebawem otwarte zostanie powstałe według Pana pomysłu Muzeum Sztuki Sakralnej, pierwsze w Polsce nie podlegające władzom kościelnym.

- Przez siedem lat odwiedziłem wszystkich najważniejszych polskich artystów. Zgromadziłem prace 70 twórców, tak różnych jak Ewa Kuryluk i Gustaw Zemła. Edward Dwurnik dał trzy prace, Adam Myjak - coś specjalnego do tego właśnie zbioru. I tak powstała bodaj pierwsza w Polsce kolekcja ukazująca różne sposoby rozumienia sakralności nie tylko przez literackość czy ilustracyjność obrazu czy rzeźby, ale przez pewną duchowość. Zapewne zapyta pan, czy w tej kolekcji jest miejsce na sztukę szokującą? Znalazłem wypadkową, żeby nie poddawać się nowalijkom w sztuce, ale zarazem być otwartym na sztukę młodych artystów.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji