Artykuły

Łódź. Scena Jana Pawła II w Nowym

W Teatrze Nowym ma ruszyć scena poświęcona twórczości Jana Pawła II.

Pomysłodawcą jest Andrzej Maria Marczewski, reżyser, który najczęściej wystawia na polskich scenach dramaty Ojca Świętego. "Przed sklepem jubilera" zrealizował aż siedmiokrotnie, ostatnio w Dużej Sali Teatru Nowego w 2003 r.

Marczewski chce wykorzystać poniedziałki (tradycyjnie dzień wolny dla teatru) na prezentację dramatów i poezji Karola Wojtyły oraz "podobnej literatury, niekoniecznie sakralnej". - W Poznaniu i Krakowie już działają lub powstają grupy zajmujące się tą materią. Warto stworzyć dla nich wspólną bazę - mówi autor projektu. Sztuki mają zarabiać same na siebie. Reżyser nie chce korzystać z teatralnej kasy. Już zaczął szukać sponsorów i pisać wnioski o dotacje.

To piękna inicjatywa

Marczewski nie kryje, że zdecydował się na Łódź, bo przewidywał przychylność władz. - To jest zgodne z widzeniem świata prezydenta Łodzi - twierdzi reżyser.

Janusz Michaluk, dyrektor naczelny Nowego, zaleca rozwagę: - Artyści są ekspansywni, lecz silne emocje po śmierci Ojca Świętego jeszcze nie opadły. Decyzje o losach projektu zapadną po spotkaniu z prezydentem Łodzi, któremu teatr podlega.

Jak sprawdziliśmy, pomysł już zyskał poparcie władz. - To piękna inicjatywa, która może promieniować na cały kraj - ocenia Mirosław Orzechowski, wiceprezydent Łodzi, odpowiedzialny za kulturę. - Trzeba się głębiej przyjrzeć tej twórczości. Polacy dotąd nie zrobili tego w sposób zorganizowany. Teraz jest ku temu najlepszy czas.

Projekt czy profil?

Na projekt krytycznie patrzy Jerzy Zelnik, dyrektor artystyczny Nowego, nieukrywający swoich chrześcijańskich przekonań: - Pan Marczewski ma pomysł na teatr metafizyczno-religijny, lecz powinien tworzyć go na własną odpowiedzialność. Jeżeli włodarze miasta darzą go zaufaniem, to mogą przydzielić mu inne miejsce.

Czy Zelnik wybrany na dyrektora przez komisję, której przewodniczył prezydent Orzechowski, teraz mu się przeciwstawi? Orzechowski: - Ostateczną decyzję o projekcie podejmie dyrekcja teatru. Skoro trwają rozmowy, to można mówić o zainteresowaniu. - Pasjonuje mnie problematyka moralności, sumienia; chcę mieć takie pozycje w swoim teatrze - wyjaśnia Zelnik. - Ale co innego jeden projekt, a co innego stały profil.

Jan Paweł II w teatrze

Papież napisał sześć dramatów. Utwory okupacyjne czerpią ze Starego Testamentu - "Dawid" (1939 r.), "Hiob" (1940 r.) i "Jeremiasz" (1940 r.). Dopełniają je "Brat naszego Boga" (1944-49 r.), "Przed sklepem jubilera" (1960 r.) i "Promieniowaniem ojcostwa" (1964 r.). Na ich podstawie powstały dwa filmy. Michael Anderson nakręcił "Przed sklepem jubilera" z Burtem Lancasterem i Danielem Olbrychskim. "Brata naszego Boga" przeniósł na ekran Krzysztof Zanussi - w głównej roli wystąpił Scott Wilson.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji