Artykuły

Warszawa. Chopiniana od czwartku w stolicy

Wszystkie polonezy Fryderyka Chopina, opracowania orkiestrowe jego fortepianowych dzieł oraz polonezy m.in. Bacha, Elsnera i Moniuszki zostaną wykonane w ramach 9. Dni Fryderyka Chopina, które odbędą się od 21 do 24 lipca w Warszawie.

Koncerty będą odbywać się w miejscach związanych z życiem Chopina - bazylice św. Krzyża, Łazienkach Królewskich i na Uniwersytecie Warszawskim.

Festiwal zainauguruje w czwartek koncert "Poloneza czas zacząć" w bazylice św. Krzyża w Warszawie. Zagra orkiestra Sinfonia Iuventus pod batutą Tadeusza Wojciechowskiego. Jako solista wystąpi baryton Witold Żołądkiewicz.

Czwartkowy koncert rozpocznie wykonanie uwertury do opery "Kalmora, czyli prawo ojcowskie Amerykanów" Karola Kurpińskiego, reprezentanta późnego klasycyzmu, który rytmy poloneza wykorzystywał w swoich operach. Na koncercie zostanie też zaprezentowana Suita orkiestrowa "Chopiniana" Aleksandra Głazunowa. Kompozycja tego rosyjskiego dyrygenta stanowi opracowanie na orkiestrę czterech utworów fortepianowych Chopina. Suitę Głazunowa rozpoczyna orkiestrowa wersja Poloneza A-dur.

W repertuarze czwartkowego koncertu znalazły się także: polonez Miecznika zatytułowany "Kto z mych dziewek serce której" z opery Stanisława Moniuszki "Straszny dwór" oraz poemat symfoniczny "Żelazowa Wola", napisany przez Siergieja Lapunowa w 100. rocznicę śmierci Chopina. Na zakończenie zabrzmi Polonez Wojciecha Kilara z filmu "Pan Tadeusz".

Podczas piątkowego koncertu "Z polonezem przez wieki", który odbędzie się w Pałacu na Wodzie w Łazienkach Królewskich, zostaną zaprezentowane polonezy pisane przed i po Chopinie. Liliana Stawarz na klawesynie, Katarzyna Drogosz na pianoforte i Paweł Wakarecy na fortepianie wykonają polonezy m.in. Jana Sebastiana Bacha, Jana Gottlieba Goldberga, Józefa Elsnera, Karola Kurpińskiego, Michała Kleofasa Ogińskiego, Marii Szymanowskiej i Jana Ignacego Padarewskiego.

Wszystkie polonezy Chopina wykona w sobotę pod pomnikiem Fryderyka Chopina w Łazienkach Zespół Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej. W maratonie chopinowskim weźmie udział ośmioro pianistów, którzy wykonają 17 chopinowskich polonezów, zaczynając od pierwszego, napisanego przez Chopina w wieku siedmiu lat.

Festiwal zakończy w niedzielę koncert na dziedzińcu Uniwersytetu Warszawskiego "Fryderyk Chopin - w łąkach i w salonie". Zespół smyczkowy Wołosi i Lasoniowie, łączący muzykę klasyczną i ludową, zaprezentuje m.in. nową aranżację Koncertu fortepianowego f-moll oraz aranżacje ludowe chopinowskich mazurków i polonezów.

Wstęp na wszystkie koncerty festiwalu jest wolny.

Festiwal Chopiniana jest realizowany od 2002 roku przez Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki. Jego główną ideą jest prezentowanie utworów powstałych z inspiracji twórczością Fryderyka Chopina.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji