Artykuły

Warszawa. Trwa Festiwal Ogrody Muzyczne

Karuzela Group, czyli Osiecka po norwesku, opera Katia Kabanova, Jura Margulis w recitalu fortepianowym, Celine Dion koncertowo i prywatnie, warsztaty taneczne dla dzieci i wiele więcej - czyli drugi tydzień 11. Festiwalu Ogrody Muzyczne.

25 lipca w Ogrodach Muzycznych usłyszymy piosenki Agnieszki Osieckiej w aranżacjach dalekich od tych, jakie są prezentowane w radiu i telewizji. Wystąpi Karuzela Group, formacja muzyczna złożona z muzyków norweskich i polskich, która oferuje słuchaczom brzmienia łączące w sobie jazz, folk, country i klasykę. Zespół powstał w 2009 roku z inicjatywy Norwegów: Jrna Simena Overli i Tory Augestad, których zachwyciła uroda piosenek autorstwa Agnieszki Osieckiej. Postanowili przetłumaczyć je na norweski i nagrać w zupełni nowych aranżacjach. Tak powstał program "Karuzela Group śpiewa piosenki Agnieszki Osieckiej".

Gościem wieczoru będzie Agata Passent, Prezes Fundacji Okularnicy im. Agnieszki Osieckiej.

We wtorek 26 lipca odbędzie się projekcja przedstawienia operowego "Katia Kabanova" Leoša Janačka w reż. Roberta Carsena, wystawianego w Teatro Real de Madrid w 2009 roku. "Katia Kabanova" [na zdjęciu] to dramatyczna historia kobiety nieszczęśliwej w małżeństwie, szukającej miłości. Gdy ją znajduje, wyrzuty sumienia nie pozwalają jej żyć w kłamstwie. Dalej już tyko czeka na bohaterkę odrzucenie, rozczarowanie i nieuchronność losu. Dramatyzm historii wzmaga wyjątkowa scenografia i perfekcyjna praca światłem na scenie. Inscenizacja zdobyła nagrodę publiczności na Festiwalu Złota Praga 2010.

Gościem wieczoru będzie: Agnieszka Morawińska - historyk sztuki, Dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie

28 lipca zaprezentowany zostanie dokument Dagmary Drzyzgi "Lech Majewski - świat według Bruegla", pokazujący realizację najnowszego filmu Lecha Majewskiego Młyn i Krzyż. Film jest autorską próbą współczesnego odczytania obrazu Pietera Breugla Droga na Kalwarię, w którym wystąpiły m.in. gwiazdy hollywoodzkie: Rutger Hauer, Charlotte Rampling i Michael York. Dokument "Lech Majewski - świat według Bruegla" to nie tylko zapis realizacji kolejnych etapów produkcji filmowej, ale również próba analizy obrazu Breugla, odczytania symboliki w nim zawartej. Film zdobył w 2010 r. nagrodę za najlepszy dokument na 62. Festiwalu Prix Italia w Turynie.

Gościem wieczoru będzie Maria Kornatowska - krytyk filmowy, eseistka, wykładowca łódzkiej PWSFTViT

28 lipca o godz. 10.00 odbędą się Dziecięce Ogrody Muzyczne, realizowane w ramach akcji "Lato w mieście". To kontynuacja Zimowych Ogrodów Dziecięcych 2011 i zainaugurowanego wówczas, wraz z Biurem Edukacji m. st. Warszawy, projektu edukacyjnego dla dzieci szkół podstawowych w Warszawie - "Zaproszenie do tańca". W czwartek 28 lipca odbędzie się druga część tego projektu pt. "Od baletu do street dance'u". Zajęcia poprowadzą: Bożena Kociołkowska - (eks)primabalerina, pedagog, choreograf; Irina Bohdanovich - pianistka, dyrygent; Maciej Gąsiorek - aktor, animator. Wstęp na Dziecięce Ogrody jest bezpłatny.

Koniec tygodnia w Ogrodach Muzycznych będzie bardzo koncertowy. 29 lipca, w piątek, z recitalem fortepianowym wystąpi Jura Margulis, wybitny rosyjski pianista, laureat kilkunastu międzynarodowych konkursów. W ostatnich latach występował w największych miastach Europy, Stanów Zjednoczonych i Japonii, również jako kameralista. Koncertował z Marthą Argerich. W programie recitalu na Festiwalu Ogrody Muzyczne zagra utwory Franciszka Liszta.

30 lipca odbędzie się wieczór specjalny. Po raz pierwszy na Festiwalu wyświetlony zostanie materiał muzyczny prezentujący przedstawicielkę muzyki popularnej - gwiazdę Celine Dion. Zarejestrowany przez Sony dokument Celine w oczach świata to zapis światowej trasy koncertowej artystki z lat 2008-2009. Celine Dion wystąpiła na 5 kontynentach, w 25 krajach, 93 miastach. Przez cały ten czas towarzyszyła jej kamera, rejestrując zarówno wielkie show sceniczne, jak i chwile zmęczenia i słabości artystki, jej życie prywatne bez blasku fleszy. Współorganizatorem pokazu jest HBO Polska.

W niedzielę, 31 lipca, wystąpi polski zespół kameralny - Daroch Trio. Muzycy to rodzeństwo: Anna, Maria i Tomasz Daroch. Od 2003 roku z sukcesami występują w kraju i za granicą. Są laureatami licznych nagród i wyróżnień, m.in. znaleźli się w ścisłym finale Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej Erst-Klassik Wettbewerb w Berlinie. Zespół nagrywa dla Polskiego Radia i Telewizji Polskiej oraz niemieckich rozgłośni radiowych: SWR, NDR-Kultur, BR-Klassik. W programie niedzielnego koncertu Daroch Trio znajdą się utwory Dymitra Szostakowicza i Arnolda Schönberga.

Szczegółowy program Festiwalu znajduje się na www.ogrodymuzyczne.pl.

11. Festiwal Ogrody Muzyczne trwa od 15 lipca do 14 sierpnia. Wszystkie wydarzenia festiwalowe odbywają się na Dziedzińcu Zamku Królewskiego w Warszawie, o godz. 19.00.

Festiwal Ogrody Muzyczne jest organizowany od 2001 roku. W swojej dotychczasowej historii zgromadził prawie 400 tysięcy widzów. Dziedziniec Zamku Królewskiego w Warszawie, gdzie odbywają się koncerty i projekcje festiwalowe, stanowi największą letnią salę koncertową stolicy, jednorazowo w namiocie festiwalowym zbiera się około 1200 osób. Co roku, w trakcie Festiwalu prezentowanych jest ponad 30 różnorodnych wydarzeń - koncertów muzyki XIX i XX w., projekcji audiowizualnych oper, przedstawień baletowych oraz filmów dotyczących sztuki i kultury.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji